Դանիայի մոտ կես միլիոն բնակիչների շրջանում անցկացված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ 65-ն անց անձանց շրջանում Covid-19-ով կրկին վարակվելու ռիսկն ավելի մեծ է։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Lancet հանդեսում։
Կրկնակի վարակման ռիսկը գիտնականները որոշել են՝ վերլուծելով կորոնավիուսի ՊՇՌ կրկնակի թեստերի ադրյունքները, որոնք կիրառվել են Դանիայում 2020թ․ սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբերի վերջ ընկած ժամանակահատվածում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պարզվել է, որ թեստավորման առաջին փուլում կորոնավիրուսի դրական թեստ ունեցողների 0.65%-ը վարակվել է երկրորդ անգամ, իսկ առաջին թեստավորման բացասական արդյունքով անձանց շրջանում՝ 3.27%-ը։ Ելնելով դրանից, գիտնականները կարծում են, որ կրկնավարակից պաշտպանությունը 80%. Է։ Սակայն 65-ն անց անձանց շրջանում այդ պաշտպանությունն ընդամենը 47.1% տոկոս է։
Գիտնականները հորդորում են հույսը չդնել բնական իմունիտետի վրա և պատվաստվել՝ առավել հուսալի և տևական պաշտպանություն ապահովելով կրկնակի վարակումից։
Եվրոպայի դեղամիջոցների գործակալությունը (EMA) արտոնագրել է կորոնավիրուսի դեմ Moderna, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech ընկերությունների պատվաստանյութերը։

Most people who have had Covid-19 are protected from catching it again for at least six months, but elderly patients are more prone to reinfection, according to peer-reviewed research published in The Lancet medical journal Wednesday, March 17 evening, CNBC reports.
The first large-scale study on coronavirus reinfection rates was carried out in Denmark in 2020 with the findings confirming that only a small proportion of people (0.65%) returned a positive PCR test twice. PCR tests are seen as the gold standard and tell you if you currently have the virus.
However, while prior infection gave those under the age of 65 around 80% protection against reinfection, for people aged 65 and older it conferred only 47% protection, indicating that they are more likely to catch Covid-19 again.
The authors of the study — which was conducted by researchers from the Staten Serum Institut and the University of Copenhagen in Denmark, and the European Centre for Disease Prevention and Control in Sweden, and received no funding — found no evidence that protection against reinfection declined within a six-month follow-up period.
The coronavirus pandemic has so far caused over 120 million infections and over 2.6 million deaths, according to Johns Hopkins University.