ՀՀ ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցին Հադրութ և Շուշի, հայտարարել է, որ նրա կողմից Հադրութի շրջանում կատարված հայտարարությունները բացահայտում են հայկական բնակավայրերի ոչնչացման և դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրեր ստեղծելու մտադրությունը, ինչը խախտում է 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության դրույթերը, որի համաձայն տեղահանվածները պետք է վերադառնան իրենց հայրենի օջախներ։ Այն փաստում է նաև, որ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո արցախահայությունը չի կարող գոյատևել։
Նշվում է, որ Ալիևն այցելել է Արցախի օկուպացված տարածքներ, մասնավորապես` Հադրութի շրջան և Շուշի քաղաք, որոնք ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են հայտնվել Ադրբեջանի` Թուրքիայի և վերջինիս հովանավորյալ զինված ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ իրականացված ագրեսիայի արդյունքում: Պատերազմի ամբողջ ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտումներով զանգվածային ոճրագործություններ, այդ թվում՝ էթնիկ զտումներ և պատերազմական հանցագործություններ են իրականացրել արցախահայության դեմ:
Հադրութի շրջանի ադրբեջանական օկուպացիայի ընթացքում լիովին հայաթափվել են տասնյակ հազարավոր բնակչություն ունեցող երբեմնի ծաղկուն բնակավայրերը, սպանվել բազմաթիվ քաղաքացիական անձինք: Միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ ՄԱԿ մարդու իրավունքներով բարձր հանձնակատարը և Human Rights Watch կազմակերպությունը իրենց հստակ դիրքորոշումն են արտահայտել Հադրութի շրջանում Ժնևի կոնվենցիայի ակնհայտ խախտմամբ դեպքերի առնչությամբ, երբ հաշվեհարդար է իրականացվել գերեվարված քաղաքացիական անձանց նկատմամբ։
Նշվում է նաև, որ իր էթնիկ զտման քաղաքականության շրջանակում Ադրբեջանն իրականացնում է հետևողական քայլեր՝ ուղղված Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության վերացմանն ու յուրացմանը: Ներկայումս իր վերահսկողության տակ գտնվող Արցախի մշակութային հուշարձանների ֆիզիկական ոչնչացմանը զուգահեռ Ադրբեջանն ամենաբարձր մակարդակով ձեռնամուխ է եղել պատմական փաստերի կեղծման և հայ ժողովուրդից կրոնական և մշակութային արժեքներն օտարելու դատապարտելի պրակտիկային: Այս նպատակին է ուղղված նաև Ադրբեջանի նախագահի կողմից արված հայտարարությունը Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի 17-րդ դարի հայկական եկեղեցու՝ իբրև «աղվանական» լինելու և վերջինիս պատերին առկա հայատառ գրությունները «կեղծ» հռչակելու մասին՝ այսպիսով հող նախապատրաստելով հերթական վանդալիզմի իրականացման համար: Հատկանշական է, որ հրապարակված տեսանյութում վերոնշյալ եկեղեցին արդեն իսկ ենթարկված է վանդալիզմի, քանզի այնտեղից հեռացված են կրոնական խորհրդանիշները։
«Այս լույսի ներքո հատկապես մտահոգիչ է Շուշի քաղաքի` «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանմամբ հայտնի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու ավերման փաստերի առկայությունը։ Հատկանշական է, որ եկեղեցին ավերվել է ռազմական գործողություններից ամիսներ անց։ Այն մտահոգությունները, որոնք հայկական կողմը հայտնում էր հայկական պատմամշակութային հուշարձանների արդբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո հայտնվելու առաջին իսկ օրերից, փաստացիորեն իրականություն են դառնում: Այս փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի այն հավաստիացումները, որ այդ երկիրը պահպանելու է քրիստոնեական պատմամշակութային ժառանգությունը և պատրաստ է համագործակցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ ամբողջովին կեղծ են։ Ստեղծված իրավիճակում հրատապ է դառնում միջազգային հանրության, մասնավորապես, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շտապ միջամտությունը՝ դեռևս չավերված հուշարձանների փրկության նպատակով:
Արցախի խաղաղ բնակավայրերի, պատմամշակութային ժառանգության ավերման, հայ բնակչության ոչնչացման և դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրերի ստեղծման հիմքով ձևավորվելիք «խաղաղությունը» չի կարող լինել հաստատուն և տևական։ Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարն արդար և արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով միջազգային գործընկերների հետ»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանը սպառնում է ջնջել հայալեզու գրությունները Հադրութի XII դարի եկեղեցուց։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այցելել է Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Հադրութի Ծակուռի գյուղի հայկական Սբ Աստվածածին եկեղեցին։ Նա հայտարարել է, թե հայերն «ուզում էին յուրացնել այն հայերեն գրություններ թողնելով»։

The Armenian Foreign Ministry on Thursday, March 18 published a statement, drawing the international community's attention to Azerbaijan's multiple war crimes and violations of international law, as well as pledging to continue fighting for peace.
"Recently, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the occupied territories of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), in particular, the Hadrut region and the city of Shushi, which fell under the Azerbaijani control as a result of the aggression carried out with the direct participation of Turkey and foreign terrorists fighters transferred to the region by Ankara. Throughout the war, the Azerbaijani armed forces committed mass atrocities, including ethnic cleansing and war crimes against the Armenians of Artsakh, in blatant violation of international humanitarian law.
"During the Azerbaijani occupation of the Hadrut region, the once prosperous settlements with tens of thousands of Armenian residents were cleansed of their Armenian population, and many civilians were killed. International community, including the UN High Commissioner for Human Rights and Human Rights Watch, have expressed their clear position regarding the cases of blatant violation of the Geneva Convention in the Hadrut region, when captured civilians were subjected to extrajudicial execution.
"Statements made by the President of Azerbaijan in the Hadrut region reveal the intention to destroy Armenian settlements and replace them with the Azerbaijani ones, which violates the provisions of the trilateral statement of November 9, 2020, according to which the displaced people must return to their places of residence. It also proves that the Armenians of Artsakh cannot survive under Azerbaijan's rule.
"Moreover, within the framework of its policy of ethnic cleansing, Azerbaijan is undertaking consistent steps aimed at eliminating and appropriating the Armenian cultural heritage of Artsakh. In parallel with the physical destruction of the cultural monuments of Artsakh, which are currently under its control, Azerbaijan at the highest level has resorted to a deplorable practice of falsifying historical facts and alienating religious and cultural values of the Armenian people. It is with this purpose that the President of Azerbaijan misrepresents the nature of Armenian church of the 17th century in the village of Tsakuri of the Hadrut region distortedly claiming it to be so-called “Albanian” and labeling the Armenian inscriptions on its walls as “fake”, thus preparing grounds for yet another act of vandalism. It is noteworthy that in the published video the above-mentioned church has already been vandalized, as the religious symbols had already been removed.
"Under these circumstances, the facts indicating the destruction of St. Hovhannes Mkrtich Church, popularly known as "Kanach Zham", in the city of Shushi is particularly worrying. It is noteworthy that the church was destroyed months after the hostilities. The concerns that the Armenian side has been expressing since the very first days the Armenian historical-cultural monuments fell under the Azerbaijani control, are being materialized. These facts demonstrate that Azerbaijan's assurances that it will preserve the Christian historical-cultural heritage and is willing to cooperate with UNESCO are completely false. Under the current situation, the timely intervention of the international community, particularly UNESCO, to save the monuments that have not yet been destroyed becomes urgent.
"No solid and lasting “peace” can be built on the basis of destruction of the peaceful settlements of Artsakh, its historical-cultural heritage, annihilation of the Armenian population and the replacement of the Armenian settlement with Azerbaijani ones. We will continue our fight for a just and dignified peace by working closely with our international partners."