Հայաստանում մարտի 19-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 182,056-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 891-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 22 դեպք է գրանցվել, 19-ը՝ կորոնավիրուսից, և 3 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3320 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 851։
Ապաքինվել է ևս 332 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 167,518 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասնելով 10,367-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 891 to reach 182,056 on Friday, March 19 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 332 more people recovered, 19 patients died from Covid-19, while three others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4725 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 167,518 people have recovered, 3320 have died from the coronavirus in the country, while 851 others carrying the virus have died from other causes.