Բրիտանական Morning Star-ը, անդրադառնալով Իլհամ Ալիևի այցին Հադրութի շրջան, գրել է, որ Ադրբեջանի նախագահը մարտի 17-ին խոստացել է ջնջել բոլոր հայկական հետքերը այն տարածքներից, որոնք հայտնվել են ադրբեջանական օկուպացիայի տակ Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի շուրջ տեղի ունեցած հակամարտության ավարտից հետո:
Պարբերականը նշել է, որ Ալիևը լուսանկարվել է օկուպացված Հադրութի շրջանում, որտեղ սպառնում էր ջնջել 12-րդ դարի եկեղեցու հայկական արձանագրությունները՝ դրանք անվանելով «կեղծ»:
«Ալիևը, որը պատմության գիտությունների դոկտորի աստիճան ունի, այցելելով Ծակուռի գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի, հայտարարել է, թե «հայերը ցանկացել են հայկականացնել եկեղեցին՝ հայկական արձանագրություններ թողնելով»։ Նա ասել է նաև, թե «եկեղեցին ախոռի է նման և աղբանոցի»՝ մեղադրելով հայերին, իր բնորոշոմամբ, «աղվանական եկեղեցին» պղծելու մեջ և խոստանալով վերականգնել այն»,-գրում է պարբերականը։
Հոդվածում նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի «բռնապետ կառավարչի կողմից մշակույթի ոչնչացումը կարելի է համեմատել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հետ, երբ օսմանյան զորքերը սիստեմատիկորեն բնաջնջեցին 1․5 միլիոն տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների»:
Ըստ գնահատականների, 1915-1922 թվականներին ոչնչացվել է 1036 հայկական եկեղեցի և վանք:
Ադրբեջանը սպառնացել է ջնջել հայալեզու գրությունները Հադրութի XII դարի եկեղեցուց։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այցելել է Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Հադրութի Ծակուռի գյուղի հայկական Սբ Աստվածածին եկեղեցին։ Նա հայտարարել է, թե հայերն «ուզում էին յուրացնել այն հայերեն գրություններ թողնելով»։

Azerbaijan's President Ilham Aliyev has vowed to wipe out all Armenian traces from territories that have come under Azeri occupation following the end of the recent conflict over the disputed territory of Nagorno-Karabakh, British daily newspaper Morning Star says.
Aliyev was pictured in the occupied Hadrut region, where he threatened to erase the Armenian inscriptions from a 12th-century church, branding them “fake.”
Aliyev, who has a PhD in history, claimed that “Armenians wanted to Armenianize this church by leaving inscriptions in Armenian” during his visit to the St Astvatsatsin Church in the village of Tsakuri.
He said that the church looked like “a barn and a rubbish dump,” accusing Armenians of desecrating what he claimed was “an Albanian temple,” which he promised to restore.
The authoritarian Azeri ruler’s cultural destruction drew comparisons to the 1915 Armenian genocide in which 1.5 million men, women and children were systematically exterminated by Ottoman troops, the source says.
During the recent military hostilities, Azerbaijani forces launched two targeted attacks on the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral in Shushi. Azerbaijan earlier "restored" a church by replacing its Armenian inscription with glass art.