Ադրբեջանական ուժերն անթույլատրելի վերաբերմունք են դրսևորել 2020-ի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների հետևանքով գերության մեջ հայտնված հայ ռազմագերիների հանդեպ։ Այդ մասին ասվում է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ նրանք դաժան և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, ինչպես նաև խոշտանգումների են ենթարկվել ինչպես գերեվարելու պահին, այնպես էլ տեղափոխելիս և կալանավայրերում։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է հետաքննեն անթույլատրելի վերաբերմունքի մասին բոլոր մեղադրանքները և պատասխանատվության ենթարկեն մեղավորներին։
«Ադրբեջանը նաև պետք է անհապաղ ազատ արձակի մնացած բոլոր ռազմագերիներին և կալանավորված քաղաքացիական անձանց, տեղեկություններ հայտնի այն զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գտնվելու վայրի մասին, որոնց վերջին անգամ տեսել են ադրբեջանցիների մոտ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
«Հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, այդ թվում խոշտանգումները, վրդովեցնում են և համարվում են ռազմական հանցագործություն։ Մտահոգիչ է նաև այն հանգամանքը, որ Բաքուն մինչ օրս տեղեկություններ չի հայտնում այն զինվորների մասին, որոնք անհետ կորել են, և որոնց գերվելու մասին կան տեղեկություններ»,-ասել է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Հյու Ուիլյամսոնը
Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչները զրուցել են 4 նախկին ռազմագեու հետ, որոնք մանրամասն պատմել են իրենց և այլ ռազմագերիների նկատմամբ անթույլատրելի վերաբերմունքի դրսևորումների մասին։ Նրանք բոլորը պատմել են երկար և պարբերաբար ծեծի ենթարկվելու մասին: Նրանցից մեկը հայտնել է, որ իրեն խոցել են սուր մետաղաձողով, մյուսը պատմել է իրեն էլեկտրահարելու մասին, մեկ ուրիշը՝ կրակայրիչով պարբերաբար հասցվող այրվածքների մասին: Նրանց, հատկապես գերության առաջին օրերին, պահել են նվաստացուցիչ պայմաններում՝ գրեթե զրկելով ջրից և կերակուրից։
«Բռնությունների և խոշտանգումների վերաբերյալ տեղեկությունները մտահոգություն են առաջացնում, որ դեռևս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները կարող են նոր խոշտանգումների ենթարկվել:
Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է երաշխավորեն, որ հայ ռազմագերիների ու մյուս պահվող անձանց մարդու իրավունքներն ու հումանիտար իրավունքի միջազգային նորմերը պահպանվում են և նրանք չեն ենթադրում խոշտանգումների ու բռնությունների», – ասվում է Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իր երկրում ռազմագերիներ չկան, նրանք բոլորը փոխանցվել են Հայաստանին։ Այդ հայտարարությամբ Ալիևը վերահաստատում էր նախկինում արած մեկ այլ հայտարարություն, որով ռազմագերիներին որպես ահաբեկիչ ու դիվերսանտ է ներկայացնում։

19 Март 2021 - 13:10 AMT
Со стороны азербайджанских сил имело место недозволенное обращение с армянскими военнопленными, захваченными во время осенних боев в Нагорном Карабахе в 2020 году. Такое заявление сделала 19 марта правозащитная организация Human Rights Watch.
Отмечается, что эпизоды жестокого и унижающего достоинства обращения и пыток происходили как непосредственно после взятия в плен и при перевозке в различные места содержания под стражей, так и в самих этих местах.
Организация отметила, что власти Азербайджана должны расследовать все заявления о недозволенном обращении и привлечь виновных к ответственности.
«Они также должны незамедлительно освободить всех оставшихся военнопленных и захваченных гражданских лиц и обнародовать информацию о местонахождении тех военных и гражданских, о которых известно, что последний раз их видели во власти азербайджанской стороны», – говорится в заявлении.
«Эти нарушения вплоть до пыток, которым подвергались армянские пленные, вызывают возмущение и являются военным преступлением. Глубоко тревожит и то обстоятельство, что Баку до сих пор не отчитался о судьбе ряда армянских солдат, которые пропали без вести после того, как их видели захваченными азербайджанскими силами», – заявил Хью Уильямсон, директор Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии.
Human Rights Watch проинтервьюировала четверых бывших военнопленных, в деталях рассказавших о недозволенном обращении в плену, которому подвергались они сами и свидетелями которого они были. Все собеседники организации рассказывали о продолжительных и неоднократных побоях. Один заявил, что его кололи острым железным прутом, один рассказал о том, как его пытали током, один – о неоднократном причинении ему ожогов зажигалкой. Первые дни после попадания в плен все они содержались в унижающих человеческое достоинство условиях, c ними жестоко обращались, почти не давали воды и почти или совсем не кормили.
«Рассказы о пытках и недозволенном обращении вызывают опасения, что для остающихся во власти азербайджанской стороны армянских военнопленных сохраняется риск недозволенного обращения. Власти Азербайджана должны обеспечить пленным и другим захваченным лицам все гарантии, предусмотренные международными нормами о правах человека и гуманитарного права, включая запрет пыток и недозволенного обращения», – говорится в заявлении.