Հայաստանում մարտի 20-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 183,127-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1071-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 16 դեպք է գրանցվել, 12-ը՝ կորոնավիրուսից, և 4 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3332 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 855։
Ապաքինվել է ևս 459 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 167,977 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասնելով 10,963-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1071 to reach 183,127 on Saturday, March 20 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 459 more people recovered, 12 patients died from Covid-19, while four others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 5959 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 167,977 people have recovered, 3332 have died from the coronavirus in the country, while 855 others carrying the virus have died from other causes.