Ադրբեջանի իշխանությունները Բեռլինում կապերի պակասը փոխհատուցել գերմանացի պատգամավորներին նվերներ բաժանելով՝ դրա հետ կապված սկանդալը կասկածի տակ է դնում «Մերկելի կուսակցության» հաջողությունն ընտրություններում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Խոսքը Գերմանիայում վերջին շրջանի ամենաաղմկահարույց սկանդալներից մեկի մասին է, որի արդյունքում իշխող Քրիստոնյա-դեմոկրատական կուսակցությունից ընտրված մի քանի պատգամավորներ զրկվեցին մանդատից։ Նրանց թվոմ է Բունդեսթագի գերմանա-բելառուսական խորհրդարանական խմբի նախագահ Մարկ Հաուփթմանը։ Պարզվել է, որ նրա կողմից հրատարակվող թերթը 16,000 եվրո է ստացել Ադրբեջանից՝ իբր նռան հյութի գովազդի և Կովկասում զբոսաշրջության մասին գովազդային տեքստի դիմաց։
Դատախազության տեսադաշտում ՔԴՄ անդամ ևս 2 պատգամավոր է հայտնվել՝ նրանց կասկածում են, որ նրանք շահադիտական նպատակով առնվազն մեկ անգամ Եվրոպայի խորհրդում քվեարկել են ըստ Բաքվի թելադրանքի։ Գերմանական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ պատգամավորներից մեկը գումարներ է ստացել Ադրբեջանից, մյուսի մոտ մարտին խուզարկություններ են կատարվել։
Ինչպես նշել է Transparency International-ի Բեռլինի մասնաճյուղի փորձագետ Նորման Լոկելը, Ադրբեջանի իշխանությունները կաշառել են գերմանացի պատգամավորներին՝ փորձելով բարելավել իրենց իմիջը Եվրոպայում, քանի որ կովկասյան այդ հանրապետությունը հայտնի է մարդու իրավունքների խախտումներով և ԶԼՄ-ների աշխատանքի սահմանափակմամբ։
Ըստ փորձագետի, Ադրբեջանն գումարների վճարումը դիտարկում է որպես նպատակին հասնելու միջոց։ «Այժմ պարզ է, որ այդ երկիրը ոչ միայն խախտում է մարդու իրավունքները և չի հանդիսանում ժողովրդավարական մեր ընկալմամբ, այլ նաև կաշառում է այլ երկրների պատգամավորների։ Ստացվում է, որ նրանք մեծ գումարներ են ծախսել, բայց ստացել են ակնկալածի հակառակ արդյունքը»,-ասել է Բունդեսթագի պատգամավոր, սոցիալ-դեմոկրատ Ֆրանկ Շվաբեն։
3 տարի առաջ նմանատիպ սկանդալ տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ-ում, երբ պարզվեց, որ Ադրբեջանի հրավերով այդ կառույցի տասնյակ պատգամավորներ այցելել են այդ երկիր, իսկ մի մասը վերադարձել է թանկարժեք նվերներով՝ գորգերով, զարդերով, խավիարով։ Այդ մեքենայությունը հայտնի է որպես «խավիարային քաղաքականություն»։

Власти Азербайджана попытались компенсировать недостаток связей в Берлине подарками немецким депутатам – разразившйися скандал ставит под сомнение успех «партии Меркель» на выборах, пишет Deutsche Welle.
Речь идет об одном из самых громких за последние годы политических скандалов в Германии, в результате которого несколько депутатов от правящего Христианско-демократического союза (ХДС) остались без мандатов. В том числе и председатель германо-белорусской парламентской группы Марк Хауптман. Оказалось, что издаваемая им газета в его избирательном округе в Тюрингии получила 16 тысяч евро из Азербайджана – якобы за рекламу гранатового сока и пиар-текст о туризме на Кавказе.
В поле зрения прокуратуры оказались еще два депутата от ХДС – их подозревают в том, что они из корыстных побуждений как минимум один раз голосовали в Совете Европы так, как их об этом просили из Баку. Немецкие СМИ сообщают, что один из депутатов получал деньги из Азербайджана; у второго в середине марта прошли обыски.
Как говорит эксперт берлинского отделения организации Transparency International Норман Локель, власти Азербайджана подкупали немецких депутатов, пытаясь улучшить свой имидж в Европе – кавказская республика «славится» нарушениями прав человека и ограничениями работы независимых СМИ.
«Азербайджан использует прямые денежные платежи как средство достижения своих целей», – отметил эксперт.
«Теперь стало ясно, что эта страна не только нарушает права человека и не является демократией в нашем понимании этого слова, но еще и подкупает депутатов в других странах, что является далеко не лучшей характеристикой. Получается, что они потратили кучу денег, а добились результата, прямо противоположного тому, к которому стремились», – заявил депутат бундестага от социал-демократов Франк Швабе.
3 года назад аналогичный скандал разразился в Парламентской ассамблее совета Европы (ПАСЕ). Тогда выяснилось, что в Азербайджан по приглашениям ездили десятки депутатов, и часть из них вернулась с дорогими подарками – коврами, украшениями, икрой. Та афера вошла в историю как «икорная дипломатия».