Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արագածոտնի մարզի Օհանավան համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ գնված Սու-30 ՍՄ կործանիչները հրթիռներ չունեն՝ նշելով, որ չեն հասցրել գնել մինչև պատերազմը։
«Այո, մենք ինքնաթիռ ենք գնել, մայիսին են բերվել, և այո, չենք հասցրել հրթիռները մինչև պատերազմը ձեռք բերել։ Բա ինքնաթիռները դուք ձեռք բերեիք, որ մենք էլ հասցնեինք հրթիռները գնել։ Ինչո՞ւ 26 տարվա պետությունը կործանիչ ավիացիա չուներ», – ասել է Փաշինյանը։
Անդրադառնալով այն մեղադրանքներին, թե ինչու 2 տարում այս կամ այն բանը չեն արել՝ Փաշինյանն ասել է․ «Մեղավոր ենք, որ 2 տարվա ընթացքում չենք լուծել այն հարցերը, որ դուք 20 տարվա ընթացքում չեք լուծել»։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը հայտարարել էր, որ Սու-30 ՍՄ կործանիչները չեն օգտագործվել պատերազմի ժամանակ, քանի որ հրթիռներ չունեն, դրանք չեն գնվել ինքնաթիռների հետ։ ՊՆ-ն հերքել էր այդ պնդումը։ Փաշինյանի մամուլի ծառայությունը ևս անհիմն էր համարել Հակոբյանի մեղադրանքները։

22 Март 2021 - 06:54 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что приобретенные Арменией у России до войны в Карабахе самолеты Су-30СМ не имели боеприпасов. Об этом он заявил на встрече с жителями Арагацотнской области республики.
«Нас обвиняют в том, что мы не приобрели достаточное количество вооружения, обвиняют, что купили самолеты. Да, мы купили самолеты и, да, не успели до войны купить ракеты. Но купили бы самолеты вы (прежние власти – ред.), а мы бы купили ракеты», – сказал Пашинян.
В ноябре 2020 года бывший главный военный инспектор Армении генерал-полковник Мовсес Акопян заявил, что купленные самолеты Су-30СМ не имеют боеприпасов. В Минобороны Армении назвали неверными эти утверждения.