Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արագածոտնի մարզի Օհանավան համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ գնված Սու-30 ՍՄ կործանիչները հրթիռներ չունեն՝ նշելով, որ չեն հասցրել գնել մինչև պատերազմը։
«Այո, մենք ինքնաթիռ ենք գնել, մայիսին են բերվել, և այո, չենք հասցրել հրթիռները մինչև պատերազմը ձեռք բերել։ Բա ինքնաթիռները դուք ձեռք բերեիք, որ մենք էլ հասցնեինք հրթիռները գնել։ Ինչո՞ւ 26 տարվա պետությունը կործանիչ ավիացիա չուներ», – ասել է Փաշինյանը։
Անդրադառնալով այն մեղադրանքներին, թե ինչու 2 տարում այս կամ այն բանը չեն արել՝ Փաշինյանն ասել է․ «Մեղավոր ենք, որ 2 տարվա ընթացքում չենք լուծել այն հարցերը, որ դուք 20 տարվա ընթացքում չեք լուծել»։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը հայտարարել էր, որ Սու-30 ՍՄ կործանիչները չեն օգտագործվել պատերազմի ժամանակ, քանի որ հրթիռներ չունեն, դրանք չեն գնվել ինքնաթիռների հետ։ ՊՆ-ն հերքել էր այդ պնդումը։ Փաշինյանի մամուլի ծառայությունը ևս անհիմն էր համարել Հակոբյանի մեղադրանքները։

Prime Minister Nikol Pashinyan has admitted that the Su-30SM aircraft purchased from Russia before the war in Nagorno-Karabakh had no missiles.
"We are accused of not acquiring a sufficient amount of weapons, and of buying aircraft instead," Pashinyan told the residents of the village of Ohanavan in Aragatsotn province on Saturday, March 22.
"Yes, we have bought planes, that were delivered in May, and yes, we had not managed to purchase the missiles before the war. But if you had (the former authorities – Ed.) purchased the aircraft, we would manage to buy the rockets."
Merely a week after the conclusion of military hostilities, former chief of the General Staff of the Armenian Army Movses Hakobyan, who was the head of the military control service during the war, leveled accusations at Pashinyan. Hakobyan said the Su-30SM aircraft purchased by the Armenian side had no missiles, with the Defense Ministry denying most of his accusations.