101 տարի առաջ մարտի 22-ին Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությունները, թուրքական կանոնավոր բանակի և բազմաթիվ զինված ավազակախմբերի հետ համագործակցությամբ, կազմակերպեցին Շուշիի հայ ազգաբնակչության կոտորածը՝ գրեթե հիմնովին ավերելով Արցախի պատմական մայրաքաղաքը: Շուշիի ցեղասպանությունը արհեստականորեն ստեղծված «Ադրբեջան» կոչվող պետության՝ Արցախի նկատմամբ զավթողական քաղաքականության առաջին դրսևորումն էր: Այդ մասին ասվում է տարածել Շուշիի հայ բնակչության ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարության մեջ, որտեղ շեշտվում է, որ արցախահայությունը երբեք չի հաշտվի Շուշիի կորստի հետ և որ Շուշին եղել է, կա և կմնա Արցախի անբաժան մասը։
Նշվում է, որ այդ հրեշավոր հանցագործության արդյունքում հազարավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ ստիպված եղան լքել քաղաքը, ոչնչացվեց հայկական մշակութային ժառանգությունը, թալանվեց մարդկանց ունեցվածքը, պղծվեցին սրբավայրերը:
«Այս ողբերգական իրադարձությունն ազդակն էր այն քաղաքականության, որն Արբեջանը պետք է որդեգրեր հետագա տասնամյակների համար: Նման մարդատյաց գործողությունների շարունակությունը դարձավ 1988 թվականից ի վեր հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող հայատյաց քաղաքականությունը, որն ուղեկցվում էր ճնշումներով, էթնիկ զտումներով և կոտորածներով:
Այն հանգամանքը, որ Բաքվի և Անկարայի ցեղասպան քաղաքականությունն այդպես էլ չարժանացավ միջազգային հանրության համարժեք գնահատականին, իսկ ոճրագործները մնացին անպատիժ, պատճառ դարձավ, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ, 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին նոր ագրեսիա սանձազերծի Արցախի դեմ՝ դավադրաբար տիրանալով հայոց բերդաքաղաք Շուշիին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ 1920 թ. Շուշիի հայ բնակչության ջարդերը և 2020 թ. քաղաքի բռնազավթումը ոչ միայն Արցախի և հայ ժողովրդի հանդեպ ցեղասպան քաղաքականության դրսևորում են, այլև հանցագործություն մարդկության ու մարդկայնության դեմ, միջազգային իրավունքի և նորմերի կոպտագույն խախտում:
«Արցախահայությունը երբեք չի հաշտվի Շուշիի կորստի հետ։ Շուշին եղել է, կա և կմնա Արցախի անբաժան մասը։ Կարվի առավելագույնը Արցախի գրավյալ տարածքների դեօկուպացիայի և պատմական արդարության վերականգնման համար»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
1920 թվականի մարտի 22-26-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել Շուշի քաղաքի հայ ազգաբնակչության կոտորած, տեղահանություն, գույքի և անձնական ունեցվածքի ոչնչացում և թալան իրագործված Թուրքիայի Հանրապետության բանակի, նրա կողմից աջակցություն ստացող Արցախում բնակվող թուրքերի (թաթարների) և քրդական առանձին խմբավորումների կողմից։ Հայ ազգի նկատմամբ իրականացված ոճրագործության հետևանքով Արցախի հայերի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային կենտրոնը հայաթափվեց և ոչնչացվեց, ավելի քան 20,000 հայ սպանվեց:

Օn this day 101 years ago, the Azerbaijani authorities, together with the regular Turkish army and numerous armed gangs, organized the massacre of the Armenian population of Shushi, almost completely destroying the historical capital of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
"The Genocide in Shoushi was the first manifestation of the aggressive policy pursued against Artsakh by an artificially created state called “Azerbaijan". As a result of this monstrous crime, thousands of Armenians were killed, tens of thousands were forced to leave the town, the Armenian cultural heritage was destroyed, the people's property was looted, and the sites of worship were desecrated," the Artsakh Foreign Ministry said in a statement on Monday, March 22.
"This tragic event was a signal of what kind of policy Azerbaijan would adopt in the coming decades. The logical continuation of such misanthropic actions was the Armenophobic policy pursued by Azerbaijan since 1988 at the state level, accompanied by massacres, pogroms and ethnic cleansing."
The fact that the international community didn’t give a proper assessment to the genocidal policy of Baku and Ankara, and the criminals remained unpunished led to a new aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27, 2020 with the support of Turkey and the participation of international terrorists, which resulted in the occupation of the town of Shoushi.
"The massacres in Shushi in 1920 and its occupation in 2020 do not only testify to the genocidal policy against Artsakh and the Armenian people, but are also crimes against humanity, a gross violation of international law," the statement reads.
"The Armenians of Artsakh will never accept the loss of Shushi. Shushi was, is and will be an integral part of Artsakh, and everything will be done to liberate the occupied territories of the Republic and restore the historical justice."