Եվրոպայի մի շար երկրներոմ նվազել է վստահությունը կորոնավիրուսի դեմ բրիտանա-շվեդական արտադրության AstraZeneca պատվաստանյութի հանդեպ։ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի և Իտալիայի բնակիչների մեծ մասը չի համարում, որ այդ պատվաստանյութն անվնաս է։ Այդ են վկայում բրիտանական YouGov ինստիտուտի հարցման արդյունքները։
Ըստ դրանց՝ մեկ ամսում գերմանացիների վստահությունն AstraZeneca-ի հանդեպ նվազել է 15 տոկոսով և կազմել է 55%։ ԳԴՀ բնակիչների միայն 32%-ն է այդ պատվաստանյութն անվնաս համարում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ֆրանսիայում AstraZeneca-ի հանդեպ վստահություն չունի բնակչության 61%-ը, Իսպանիայում և Իտալիայում՝ մոտ 40%-ը։
Իսկ Մեծ Բրիտանիայում հակառակ պատկերն է՝ բնակչության երկու երրորդը նախկինի պես վաստհ է, որ AstraZeneca-ն անվնաս է կիրառման համար։
Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Իսպնիան և մի շարք այլ երկրներ վերսկսում են պատվաստանյութի կիրառումը Եվրոպայի դեղամիջոցների գործակալության (ЕМА) եզրակացությունից հետո, որը հետազոտել է պատվաստանյութով պատվաստվելուց հետո տրոմբերի առաջացման դեպքերը։
BioNTech/Pfizer և Moderna պատվաստանյութերի մասով վստահության մակարդակն անփոփոխ է։
ԵՄ-ում և Մեծ Բրիտանիայում արդեն 17 մլն մարդ է պատվաստվել AstraZeneca-ի դեղաչափով։ Վերջին օրերին պատվաստվածների շրջանում տրոմբերի առաջացման մոտ 40 դեպք է գրանցվել։ Ըստ ЕМА-ի՝ դա ավելի չէ, քան ընդհանուր առմամբ բնակչության շրջանում։

22 Март 2021 - 16:07 AMT
Сразу в нескольких европейских странах упало доверие к вакцине против коронавируса от британско-шведского фармконцерна AstraZeneca. Большинство жителей Германии, Франции, Испании и Италии считают препарат небезопасным, следует из опроса британского института YouGov, результаты которого опубликованы 22 марта.
По данным исследователей, в течение одного месяца количество немцев, не доверяющих вакцине AstraZeneca, увеличилось на 15 процентных пунктов и достигло 55%. Всего 32% жителей ФРГ считают вакцину безопасной для использования, пишет Deutsche Welle.
Во Франции количество не доверяющих AstraZeneca достигает 61%. В Испании и Италии менее 40% доверяют безопасности препарата. Контрастирует с этими результатами данные из Великобритании, где по-прежнему две трети населения уверены в безопасности вакцины AstraZeneca. Что касается вакцин BioNTech/Pfizer и Moderna, то доверие к ним сохраняется на неизменном уровне.
Ранее сразу несколько стран приостановили использование вакцины AstraZeneca после сообщений о возникновении тромбозов и даже смерти пациентов после прививки. Несмотря на эти сообщения, 18 марта Европейское агентство лекарственных средств высказалось за дальнейшее использование препарата.
20 марта стало известно, что глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен грозит AstraZeneca запретом на экспорт вакцины из-за невыполнения этой компанией обязательств по поставкам препарата. В первом квартале AstraZeneca поставила ЕС лишь 30% обещанного объема продукции.