Հայաստանում մարտի 23-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 185,020-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 801-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 26 դեպք է գրանցվել, 24-ը՝ կորոնավիրուսից, և 2 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3384 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 862։
Ապաքինվել է ևս 451 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 169,172 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 11,602-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 801 to reach 185,020 on Tuesday, March 23 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 451 more people recovered, 24 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3721 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 169172 people have recovered, 3384 have died from the coronavirus in the country, while 862 others carrying the virus have died from other causes.