ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվայի և ԵՄ միջև, որպես կազմակերպության, հարաբերությունները բացակայում են՝ Բրյուսելը ոչնչացրել է դրանք։ Այդ մասին նա ասել է իր չինացի պաշտոնակից Վան Իի հետ բանակցություններից հետո։
«Եթե Եվրոպան խզել է այդ հարաբերությունները, ուղղակի ոչնչացնելով բոլոր մեխանիզմները, որ ստեղծվել էին տարիների ընթացքում, որպես գործընկեր մնացել են առանձին երկրներ, ապա դա հանգեցնում է նրան, որ մեր հարաբերությունները Չինաստանի հետ ավելի արագ են զարգանում, քան այն, ինչ մնացել է եվրոպական երկրների հետ հարաբերություններից»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ երբ և եթե ԵՄ-ն նպատակահարմար կհամարի վերացնել այդ անոմալիան ՌԴ հետ հարաբերություններում, Մոսկվան պատրաստ կլինի զարգացնել դրանք հավասարության սկզբունքով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Բայց քանի դեռ արևմտյան ճակատում փոփոխություններ չկան, Արևելքում շատ ինտենսիվ օրակարգ է, որը գնալով ավելի հագեցած է դառնում»,- ասել է նա։
Վերջին շրջանում հակասությունները ԵՄ և ՌԴ միջև սրվել են ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնու շուրջ իրավիճակի պատճառով։ Բրյուսելը նոր պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ դեմ։

23 Март 2021 - 08:51 AMT
Брюссель уничтожил отношения с Москвой, заявил глава МИД Сергей Лавров после переговоров с китайским коллегой Ван И.
В Европе «остались единичные страны, которые руководствуются национальными интересами и сохраняют партнерский диалог с Россией», остальные «разрушили все имевшиеся механизмы», отметил министр, пишет РИА Новости.
«Пока на западном фронте у нас без перемен, на Востоке у нас очень интенсивная повестка дня, которая с каждым годом становится все богаче», — добавил он.
При этом Лавров сказал, что Москва готова восстанавливать связи, если в Евросоюзе решат устранить возникшую аномалию.
В последнее время противоречия между Евросоюзом и Россией обострились из-за ситуации вокруг оппозиционнера Алексея Навального. Брюссель ввел новые антироссийские санкции. В МИД назвали их «тупиковым и неправовым путем» и пообещали ответить.