Ազգային ժողովը մարտի 24-ին կքննարկի ռազմական դրությունը վերացնելու հարցը` նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը։ ԱԺ նախագահ Արարտ Միրզոյանն առաջարկել է ընդառաջել ընդդիմության նախաձեռնությանը և կողմ քվեարկել:
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ ռազմական դրությունն իրեն ամբողջությամբ սպառել է և պահպանվում է միայն մեկ նպատակով՝ որ «ԱԺ-ում անվստահության գործընթաց չսկսվի»։
Միրզոյանն իր հերթին անհիմն է համարել քաղաքական դրդապատճառների առկայության մասին պնդումները։
«Լավագույն լուծումը կլիներ, եթե կառավարությունը նախաձեռներ ռազմական դրությունը հանելը: Ակնհայտ է, որ հայտարարված են ընտրություններ և մոտ ապագայում, այսպես թե այնպես, կառավարությունը կամ կառավարող մեծամասնությունը պետք է նախաձեռներ այս գործընթացը և ռազմական դրությունը հանվեր», – ասել է Միրզոյանը:
ՀՀ-ում մինչ օրս գործող ռազմական դրությունը հայտարարվել է 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին՝ հաշվի առնելով Արցախի դեմ սկսված ռազմական գործողությունները:

Национальное собрание Армении 24 марта проголосует по отмене военного положения в стране, введенного с начала войны в Нагорном Карабахе, 27 сентября 2020 года.
Проект об отмене военного положения представили оппозиционные фракции парламента РА «Просвещенная Армения» и «Процветающая Армения». Спикер НС Арарат Мирзоян в свою очередь призвал проголосовать за отмену военного положения.
Он назвал утверждения о том, что сохранение военного положения в стране имеет внутриполитическую мотивацию, «абсолютно необоснованными».
«Лучшим решением было бы, если бы правительство само прекратило свои действия, обусловленные военной ситуацией, и инициировало снятие военного положения», – отметил Мирзоян.
Военное положение в Армении и Карабахе было введено 27 сентября 2020 года, когда Азербайджан напал на Нагорный Карабах. Однако в Армении к концу годо обусловленные военным положением ограничения были сняты, при этом само военное положение в стране сохраняется.