Ազգային ժողովը մարտի 24-ին կքննարկի ռազմական դրությունը վերացնելու հարցը` նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը։ ԱԺ նախագահ Արարտ Միրզոյանն առաջարկել է ընդառաջել ընդդիմության նախաձեռնությանը և կողմ քվեարկել:
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ ռազմական դրությունն իրեն ամբողջությամբ սպառել է և պահպանվում է միայն մեկ նպատակով՝ որ «ԱԺ-ում անվստահության գործընթաց չսկսվի»։
Միրզոյանն իր հերթին անհիմն է համարել քաղաքական դրդապատճառների առկայության մասին պնդումները։
«Լավագույն լուծումը կլիներ, եթե կառավարությունը նախաձեռներ ռազմական դրությունը հանելը: Ակնհայտ է, որ հայտարարված են ընտրություններ և մոտ ապագայում, այսպես թե այնպես, կառավարությունը կամ կառավարող մեծամասնությունը պետք է նախաձեռներ այս գործընթացը և ռազմական դրությունը հանվեր», – ասել է Միրզոյանը:
ՀՀ-ում մինչ օրս գործող ռազմական դրությունը հայտարարվել է 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին՝ հաշվի առնելով Արցախի դեմ սկսված ռազմական գործողությունները:

The National Assembly will discuss lifting martial law in the country on Wednesday, March 25 at the initiative of the opposition Bright Armenia party.
Ararat Mirzoyan, the speaker of the parliament, has proposed to support the initiative and vote in its favor.
According to Bright Armenia leader Edmon Marukyan, the martial law "has completely exhausted itself" and it is maintained for one purpose only – to prevent the launch of a no-confidence vote in the parliament.
Mirzoyan dismissed the political motives cited by Marukyan and said that the process would begin "one way or another" as the country is heading to snap parliamentary elections.