Արաքս գետի Արաքս-Ախուրյան հատվածում ջրային ռեսուրսների խնդիր կա՝ պայմանավորված Թուրքիայում ջրամբարաշինությամբ: Այդ մասին տեղեկացրել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Լևոն Ազիզյանը:
«Պատահական չէ, որ այսօրվա դրությամբ Ախուրյանի ջրամբարում 2020-ի համեմատ 100 միլիոն խմ պակաս ջուր ունենք: Սկսած 2012 թվականից՝ Թուրքիայում ջրամբարաշինությամբ պայմանավորված Արաքս գետի ջրային ռեսուրսները զգալիորեն՝ մոտ 30-40 տոկոսով նվազել են»,- նշել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Ազիզյանը նշել է նաև, որ լուրջ խնդիր է կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված ջրային ռեսուրսների խոցելիությունը, քանի որ ջերմաստիճանի շարունակական աճ է գրանցվում 1994 թվականից ի վեր։ Նա հավելել է, որ ամեն տարի ջերմաստիճանը նորմայից բարձր է, լեռնային շրջաններում տեղումները հիմնականում անձրևի տեսքով են, ձնակուտակման պրոցես քիչ է լինում:
«Կանխատեսումների համաձայն՝ 2040 թվականին ունենալու ենք ջրային ռեսուրսների խոցելիություն՝ նորմի նկատմամբ նվազում մոտ 15 տոկոս, 2070-ին՝ 20-25 տոկոս նվազում, 2100-ին՝ կանխատեսվում է մոտ 35-40 տոկոս նվազում»,- ասել է նա:
Ազիզյանն ընդգծել է, որ ջրի ամեն մի կաթիլ պետք է խնայողաբար օգտագործել:
ՀՀ տարածքում ձևավորվում է մոտ 7 մլրդ խմ ջրային ռեսուրս, սակայն կառավարվում է դրա չնչին՝ 10-15 տոկոսը։ Ախուրյանի գետահովտում դեռ 1985 թվականից նախատեսված է Կապսի ջրամբարի կառուցում։ Շինարարության առաջին փուլով նախատեսվում է 25 մլն խմ տարողությամբ ջրամբարի շինարարություն, երկրորդը ենթադրում է մինչև 60 մլն խմ տարողունակությամբ ջրամբարի կառուցում։

Reservoir construction in Turkey is causing a problem of water resources on the border with Armenia, according to Levon Azizyan, the Acting Director of Armenia's Hydrometeorological and Monitoring Center.
Azizyan revealed that today Akhurian Reservoir – a reservoir on the Akhurian River between Armenia and Turkey – contains 100 million cubic meters less water than it did last year.
Built between 1975 and 1980 by Turkey and the Soviet Union, the reservoir began operations in 1980. Its water is used for irrigation in Armenia's Aragatsotn, Armavir and Shirak provinces, as well as Turkey's Kars and Ardahan provinces.
"Beginning from 2012, water resources of Araks River have significantly declined – by about 30-40% – due to reservoir construction in Turkey," the official added.
Azizyan noted that vulnerability of water resources due to climate change is a serious problem, as average temperatures have been on the rise since 1994, with the snow accumulation process becoming more and more rare.
"Our estimates show that we are going to have vulnerabilities in water resources – a decrease by some 15% in 2040, 20-25% by 2070 and 35-40% by 2100," the official said, adding that "every drop of water should be used sparingly."