Հատուկ անդրադարձ է կատարվել Սյունիքում իրականացվող անվտանգության միջոցառումներին
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույցում հատուկ անդրադարձ են կատարվել Սյունիքում իրականացվող անվտանգության միջոցառումներին։
Քննարկվել են նաև հայկական զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները։
Դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության, մասնավորապես՝ համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրադրությունը։
2021թ․ ՀՀ և ՌԴ ՊՆ ղեկավարները հեռախսազրույցներ են ունեցել նաև հունվարի 21-ին, փետրվարի 1-ին, 25-ին և 27-ին, ինչպես նաև մարտի 10-ին։

23 марта состоялся телефонный разговор министра обороны Армении Вагаршака Арутюняна с его российским коллегой Сергеем Шойгу.
Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, во время телефонного разговора особо был затронут вопрос проводимых в Сюнике мероприятий по безопасности.
«Руководители оборонных ведомств двух стран – союзников обсудили основные направления широкомасштабных реформ, проводимых в армянских вооруженных силах, вопросы армяно-российского военного сотрудничества, в частности, вопросы, связанные с совместными действиями совместных военных группировок, а также деятельность российского миротворческого контингента, осуществляющего миссию в Арцахе», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Арутюнян и Шойгу обсудили также военно-политическую ситуацию в регионе.
В 2021 году сообщалось о телефонных переговорах глав военных ведомств России и Армении 21 января, 1, 25 и 27 февраля, а также 10 марта.