Բաղրամյան պողոտայով ազատ տեղաշարժը կվերականգնվի։ Այդ մասին ասվում է Հայրենիքի փրկության շարժման հայտարարության մեջ, որտեղ նշվում է նաև, որ շարժման նպատակն ու օրակարգն անփոփոխ են:
«Արդեն տևական ժամանակ է՝ Հայրենիքի փրկության շարժումը տարատեսակ բողոքների և քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաների, հանրահավաքների, իրավական և քաղաքական այլ միջոցներով պայքարում է մեր երկիրն աղետի հասցրած իշխանության դեմ։
Այս ընթացքում մեզ հաջողվել է ձևավորել հանրային լայն համախմբում վարչապետի աթոռին կառչած անձի հեռացման պահանջի շուրջ։ Վարչախումբը թեև դանդաղ, սակայն հանրային լայն ճնշման ազդեցության տակ տեղի է տալիս:
Հասարկության և քաղաքական բոլոր ուժերի համար արդեն ակհայտ է, որ առանց առկա ճգնաժամի հանգուցալուծման հնարավոր չէ Հայաստանի զարգացումը, ավելին՝ վտանգի տակ են երկրի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ միաժամանակ ակնհայտ է, որ շարունակական պայքարի գործելաոճը որոշակի անհարմարություններ է ստեղծում քաղաքացիների համար, որն ամենևին Շարժման նպատակը չէ:
«Ելնելով վերը նշվածից՝ Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը պայքարի ներկա շրջափուլում որոշել է.
1. Սկսել քաղաքական ակցիաների նոր ալիք՝ ընդլայնելով գործողությունների աշխարհագրությունն ու մարզերի բնակչության ընդգրկվածությունը:
2. Հանրային ճնշման պահպանման և Շարժման հետագա գործողությունների համակարգման նպատակով Դեմիրճյան փողոցում տեղակայված վրանային ճամբարը հայտարարել Շարժման շտաբ:
3. Վերականգնել Բաղրամյան պողոտայով ազատ տեղաշարժը՝ վերացնելով քաղաքացիների համար ստեղծված անհարամարությունը:
Շարժման հետագա անելիքները ներկայացնելու համար մարտի 28-ին՝ ժամը 15։00-ին, Բաղրամյան-Դեմիրճյան փողոցներում հրավիրվում է համապետական հանրահավաք:

23 Март 2021 - 13:33 AMT
Армянское оппозиционное «Движение за спасение родины» решило открыть перекрытый проспект Баграмяна в Ереване, на котором находятся здание парламента и резиденция президента РА. Об этом говорится в заявлении «Движения за спасение родины».
«Обществу и всем политическим силам уже очевидно, что развитие Армении невозможно без разрешения нынешнего кризиса, более того, находятся под угрозой суверенитет и территориальная целостность страны. В то же время очевидно, что непрерывная борьба создает определенные неудобства для граждан, что абсолютно не является целью Движения», – говорится в заявлении.
Отмечается, что Совет «Движения за спасение родины» решил:
«1. Начать новую волну политических акций, расширив географию действий и вовлечение населения регионов.
2. Для сохранения общественного давления и координирования дальнейших действий Движения объявить палаточный городок, расположенный на улице Демирчяна, штаб-квартирой Движения.
3. Восстановить свободное передвижение по проспекту Баграмяна, устранив создаваемые для граждан неудобства».
Как объявило оппозиционное движение, 28 марта на улицах Баграмяна-Демирчяна состоится «общегосударственный митинг, на котором будет представлена дальнейшая деятельность движения».
Проспект Баграмяна был перекрыт несколько недель. «Движение за спасение родины» требует отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна.