ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը կրկին հայտարարել է, որ Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում «Իսկանդերը» կիրառվել է և դա փաստ է։
«Այն չի կարող կիրառվել ու չպայթել, իսկ կրած վնասների մասին կարող է տեղեկություններ տրամադրել միայն հակառակորդը»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, այն տարածքը, որի վրա կիրառվել է «Իսկանդերը», հեռու տարածությունից լավ տեսանելի չէ, բացի այդ օրը եղել է ամպամած, ինչը ևս տեսանելիության խնդիր է առաջացրել, ուստի պայթյունից առաջացած վնասների մասին կարող է խոսել միայն հակառակորդը, եթե իհարկե հայկական կողմն այդ տարածքները հետագայում հետ չի բերել։
«Իսկ ես գիտեմ, որ այդ տարածքը, որի վրա կիրառվել է «Իսկանդերը», մենք հետ չենք բերել, ու հետևանքների մասին չենք կարող խոսել։ Եվ իմ հայտարարությունը, որ վնասների մասին տեղեկություն կարող է հայտնել միայն Ադրբեջանը, սրանով է պայմանավորված։ Ուրիշ մարդ չի կարող արդյունքների մասին ասել»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով ՍՈւ-30-ների գնմանը առանց հրթիռների՝ Հակոբյանն ասել է, որ ՍՈւ 30-ները կարող էին նաև եղած սպառազինությամբ կիրառել, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
«Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն Արագածոտնի մարզում անդրադարձել է «ՍՈւ 30»-ներին, ապա ասել, որ չեն հասցրել հրթիռները ձեռք բերել, դա երեխայական հայտարարություն է։ ՍՈւ 30-ները կարող էին նաև առկա, եղած սպառազինությամբ կիրառել, ինչո՞ւ չեն արել։ Սպառազինության մի քանի տեսակ չկար, բա մյուսնե՞րը, որոնք մեր երկրի ավիացիան կիրառում է»,- հարց է հնչեցրել նա։
Մովսես Հակոբյանը նշել է, որ դատախազությունը պետք է ստուգի և բացահայտի այն երեք պարամետրերը, որ պետք է ունենա ՍՈւ 30-ը՝ որպես բազմաֆունկցիոնալ ավիացիոն համակարգ։
«Ւմ ունեցած տեղեկություններով՝ այդ ֆունկցիաներից մեկը չունի, որը կարող է և պատճառ է հանդիսացել, որ ինքնաթիռի անձնակազմը չի թռել։Մենք ընդհանրապես պետք է անդրադառնանք մեր ավիացիայի կիրառմանը. մենք բավականին մեծ գումար ենք ծախսել բանակի ավիացիայի վրա։ Մեր բանակի ավիացիան ավելի շատ գումար է ծախսում, քան ամբողջ բանակը միասին վերցրած։ Մեր ավիացիայի անձնակազմի աշխատավարձն ավելի շատ է, քան երրորդ բանակային կորպուսի ամբողջ անձնակազմի աշխատավարձը»,- ասել է նա։
Նա հարց հնչեցրել, թե ո՞ւր էր ավիացիայի անձնակազմը, և ինչո՞ւ են առաջին թռիչքները պահեստազորայինների կողմից իրականացվել։ Մովսես Հակոբյանը նկատել է՝ չի կարելի ունենալ այսպիսի ավիացիա, կողքին նկարվել ու ժողովրդին փորձել խաբել. դրա պատասխանը պետք է տրվի։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ կրակած Իսկանդերը չի պայթել կամ պայթել է 10%-ով։Փաշինյանի հայտարարությունը լայն արձագանք էր ստացել նաև ռուսական լրատվամիջոցներում։ Մասնավորապես, ընգծվում էր, թե ՀՀ վարչապետը կասկածի տակ է դրել ռուսական զենքի արդյունավետությունը։ Ավելի ուշ ՌԴ ՊՆ-ից հայտարարել էին, որ Արցախում Իսկանդեր-Մ տեսակի զենք չի օգտագործվել։Վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանն, արձագանքելով դրա, ասել է, որ Փաշինյանը առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն «Իսկանդերի» հետ կապված իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցել։

Армения могла использовать приобретенные у России до войны в Карабахе самолеты Су-30СМ с имеющися в наличии вооружением. Об этом заявил бывший начальник Генштаба ВС Армении генерал-полковник Мовсес Акопян.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что приобретенные Арменией у России до войны в Карабахе самолеты Су-30СМ не имели ракет. А Акопян в ноябре 2020 года заявил, что купленные самолеты Су-30СМ не имеют боеприпасов. В Минобороны Армении тогда назвали неверными эти утверждения.
По словам Мовсеса Акопяна, необходимо создать комиссию для изучения причин поражения армянской стороны в войне в Карабахе, чтобы выяснить правду.
«Все проблемы, которые возникли в ходе этой войны, необходимо учитывать при планировании структуры армии и тактики. Много чего нужно сказать, но не в прямом эфире. Поскольку в Арагацотнской области Никол Пашинян сослался на СУ-30, говорить о том, что они не успели приобрести ракеты, – ребяческое заявление. СУ-30 могли быть использованы с имеющимся в наличии вооружением, почему они этого не сделали? Ведь было несколько видов вооружения, а как же остальные, которые использует авиация нашей страны?» – спросил он, пишет Panorama.am.
Мовсес Акопян отметил, что прокуратура должна проверить и выявить те три параметра, которыми должен обладать СУ-30 как многофункциональная авиационная система.
«По имеющейся у меня информации, у него нет одной из этих функций, что могло быть или стало причиной того, что экипаж самолета не взлетел. В целом нам следует коснуться вопроса применения нашей авиации. Мы потратили достаточно большую сумму на армейскую авиацию. Наша армейская авиация тратит больше денег, чем вся армия вместе взятая. Зарплата нашего авиационного экипажа больше, чем зарплата всего личного состава 3-го армейского корпуса», – сказал он.
Кроме того, Акопян вновь заявил, что армянская сторона применила ОТРК «Искандер»
В феврале Никол Пашинян заявил, что при применении «Искандера» во время осенних боев в Нагорном Карабахе его ракеты не взорвались или «взорвались на 10%». 1 марта секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян заявила, что Пашинян пришел к заключению, что относительно ситуации с «Искандером» ему неправильно было доложено.
«Искандер» был применен, и это факт. Он не может быть применен и не взорваться, а о нанесенном ущербе может предоставить информацию только враг», – сказал Акопян.
По его словам, район применения «Искандера» не очень хорошо виден издали, к тому же в тот день была пасмурная погода, что создавало проблемы и с видимостью, следовательно только противник может сказать об ущербе от взрыва, если, конечно, армянская сторона в последствии не вернула эти территории.
«А я знаю, что территорию, на которой был применен «Искандер», мы не вернули, и не можем говорить о последствиях. И этим обусловлено мое заявление о том, что только Азербайджан может предоставить информацию об ущербе. Никто другой не может говорить о результатах», – сказал Акопян.
После заявления Пашиняна о неразорвавшихся «Искандерах» в Армении начался политический кризис. 25 февраля Генштаб вооруженных сил Армении после увольнения Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генштаба ВС РА потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна и предостерег его от применения силы против своего народа. Пашинян назвал случившееся попыткой переворота и уволил начальника Генштаба Оника Гаспаряна.