Յուրաքանչյուր վայրկյանը երկարացնում է հայ գերիների տառապանքներն Ադրբեջանում և ժամանակն է վճռական գործողությունների, հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը՝ անդրադառնալով հայ ռազմագերիների մասին Human Rights Watch-ի զեկույցին։
«Ադրբեջանի զինված ուժերը բռնությունների են ենթարկել հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց: 200 ռազմագերի անօրինական կերպով դեռ պահվում է Ադրբեջանում և ռիսկ կա հետագա բռնությունների: Հայ ռազմագերիներին խոշտանգումների ենթարկելը միջազգային իրավունքի և Ժնևյան կոնվենցիայի կոպտագույն խախտում է։ Բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- գրել է ամերիկացի կոնգրեսականը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Շիֆը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ բանաձև է ներկայացրել, որով կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց: Կոնգրեսականը նաև ԱՄՆ պետդեպարտամենտին հորդորել է ակտիվացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացը և վերականգնել ադրբեջանական ղեկավարության մասնակցությունը։
Ադրբեջանական կողմը հայտարարում է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո հայ գերի իրենց կողմում չի մնացել, այդ երկիրը հայ զինծառայողներին ու կամավորներին որպես ահաբեկիչ է ներկայացնում։

Конгрессмен США Адам Шифф, коснувшись последнего доклада Human Rights Watch об армянских военнопленных, удерживаемых Азербайджаном, отметил, что пытки армянских военнопленных являются грубейшим нарушением международного права и Женевской конвенции, и все виновные должны быть привлечены к ответственности.
«Последний доклад Human Rights Watch подтверждает то, чего многие из нас опасались. Вооруженные силы Азербайджана подвергли насилию армянских военнопленных и удерживаемых гражданских лиц. 200 военнопленных все еще незаконно удерживаются в Азербайджане и есть риск дальнейшего применения насилия по отношению к ним», – подчеркнул конгрессмен.
Он напомнил, что представил резолюцию, в которой призвал немедленно освободить армянских военнопленных и удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц. Шифф также призвал Госдеп США активировать процесс Минской группы ОБСЕ.
Он добавил, что откладывание процесса увеличивает страдания армянских военнопленных, причиненные ВС Азербайджана.