Հայաստանում մարտի 24-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 186,184-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1164-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 17 դեպք է գրանցվել, 14-ը՝ կորոնավիրուսից, և 3 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3398 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 865։
Ապաքինվել է ևս 313 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 169,485 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 12,436-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1164 to reach 186,184 on Wednesday, March 24 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 313 more people recovered, 14 patients died from Covid-19, while three others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 5330 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 169,485 people have recovered, 3398 have died from the coronavirus in the country, while 865 others carrying the virus have died from other causes.