Եվրախորհրդարանի` Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ կոչով դիմել են Ադրբեջանին` պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել այնտեղ պահվող բոլոր հայերին:
«Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի մասին բազմաթիվ պնդումներով, որոնք փաստագրված են, մասնավորապես, Human Rights Watch-ի վերջին զեկույցում: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին հետաքննել բոլոր նման մեղադրանքներն ու պատասխանատվության կանչել մեղավորներին»,- նշված է տեքստում, մեջբերում է Sputnik Արմենիան:
Կոչի հեղինակները շեշտում են, որ անհրաժեշտ է ապահովել միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիարժեք պաշտպանությունն ու արգելել խոշտանգումները, արժանապատվությունը նվաստացնող և անմարդկային այլ վերաբերմունք:
«Ցավում ենք, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի կատարել ՄԻԵԴ միջանկյալ միջոցը, որը պարտավորեցնում էր տեղեկատվություն տրամադրել անձանց պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի, ինչպես նաև վերադարձի համար ձեռնարկվող միջոցների մասին: Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ կալանավորվածներին՝ 2020-ի նոյեմբերի 10-ի կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրի դրույթների համաձայն»,- ասված է հայտարարությունում:
Ավելի վաղ ՄԻԵԴ-ը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի կողմից ենթադրաբար գերեվարված 249 հայի առնչությամբ միջանկյալ միջոցի կիրառման դիմումներ է ստացել։

Members of the European Parliament have published a statement on the mistreatment of Armenian prisoners of war in Azerbaijan, calling on Baku to release without delay all remaining Armenian detainees.
The statement was published by the Chair of PACE's Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey Kovatchev, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana Zovko.
“We are gravely concerned by numerous allegations of abuse of Armenian captives by Azerbaijan, as documented in particular in a recent Human Rights Watch report. We urge the Azerbaijani authorities to investigate all such allegations and to bring those responsible to justice. Full respect of international humanitarian law and the prohibition of torture and other degrading or inhuman treatment must be ensured," the statement reads.
"We also deplore the fact that the Azerbaijani government has failed to comply with the interim measures of the European Court of Human Rights which ordered Azerbaijan to provide information on the conditions of detention of the detainees, their state of health, as well as the measures taken to return them.
"Once again, we call on Azerbaijan to release without delay all remaining Armenian detainees, in line with the provisions of the ceasefire agreement of 9 November 2020.