Ուկրաինայում զինծառայող կինը մահացել է բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերության և Օքսֆորդի համալսարանի մշակած կորոնավիրուսի դեմ Covishield պատվաստանյութով պատվաստվելուց 3 օր անց։ Սա առաջին նման դեպքն է Ուկրաինայում։
Նրա մահվան մասին հայտնել է ԶՈւ բժշկական ուժերի հրամանատարությունը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Օդեսայի շրջանում պայմանագրային կին զինծառայողը զորամասից դուրս, ծառայությունից դուրս ժամանակահատվածում, հանկարծակի կորցրել է գիտակցությունը։ Ռազմական և քաղաքացիական բժիշկները վերակենդանացման միջոցներ են ձեռնարկել, որոնք, սակայն, արդյունք չեն տվել»,- ասվում է Ուկրաինայի ՊՆ հաղորդագրույան մեջ։
ՊՆ բժշկական ուժերի հրամանատարությունը խոստովանել է, որ մարտի 21-ին կինը պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ։ Ընդ որում, հաջորդ օրն առավոտյան նա ոչ մի բողոք չի ունեցել, սակայն նշվում է, որ «նա տառապում էր հիպերտոնիայով»։
Դատաբժշկական փորձաքննություն կանցկացվի։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներն Ուկրաինայում սկսվել են փետրվարի 24-ին։ Հնդկաստանից այդ երկիրը ստացել է Covishield պատվաստանյութի 500,000 դեղաչափ։ Այլ պատվաստանյութեր երկիրը դեռ չի ստացել։

24 Март 2021 - 12:34 AMT
В Одесской области Украины умерла военнослужащая после прививки от коронавируса, сообщило командование медицинских сил вооруженных сил Украины. По информации СМИ, она сделала прививку вакциной Covishield – это препарат AstraZeneca, произведенный в Индии.
«Во внеслужебное время внезапно потеряла сознание женщина-военнослужащая… Военные и гражданские медики проводили реанимационные мероприятия, которые, к сожалению, не имели успеха. Указанная военнослужащая… 21 марта с соблюдением всех алгоритмов получила прививку от Covid-19»,- говорится в сообщении командования. Отмечается, что военнослужащая страдала гипертонической болезнью, пишет «Коммерсантъ».
Strana.ua сообщила, что женщину зовут Инна Нарожная. По информации издания, она умерла из-за оторвавшегося тромба. Издание утверждает, что она сделала прививку Covishield. Это единственная вакцина, которая пока поступила на Украину.
Несколько европейских стран временно отказались от применения вакцины AstraZeneca в связи со случаями тромбоза после прививок. Разработчик препарата, а также Всемирная организация здравоохранения, Европейское агентство лекарственных средств заявили о безопасности вакцины.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее называл сообщения о тромбах после применения вакцины информационной атакой.