Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը հայտարարել է, որ պրոթեզավորման ենթակա է մոտ 120 զինծառայող։ Այդ մասին նա ասել է Ազգային ժողովում Հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասին օրենքում փոփոխությունների քննարկման ժամանակ:
Նախարարը նշել է նաև, որ պատերազմում ծանր վիրավորվել է 500 անձ։
«Խոսքը վերաբերում է 1-ին և 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցողներին, որից 1-ին խմբի հաշմանդամություն առկա է մոտ 150-ի մոտ, նրանցից պրոթեզավորման կարիք ունի մոտ 120-ը», – ասել է Առաքելյանը։
Նախարարը հավելել է նաև, որ մոտ 1000 անձի է տրվել հաշմանդամության խումբ։
Նա տեղեկացրել է, որ պրոթեզավորումն իրականացվելու է միջազգային չափանիշներին համապատասխան, արևմտյան երկրներից ձեռք բերվող պրոթեզների միջոցով։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով վնասվածք (վիրավորում) ստացած անձանց կտրամադրվեն առավել ֆունկցիոնալ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան պրոթեզներ։

24 Март 2021 - 15:11 AMT
Около 120 армянских военнослужащих нуждаются в протезировании. Об этом заявил 24 марта министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян, отвечая на вопросы депутатов.
Он отметил, что порядка 1000 военнослужащих получили различные группы инвалидности после войны в Нагорном Карабахе. В войне тяжело были ранены около 500 человек.
«Речь идет о получивших 1-ю и 2-ю группы инвалидности, из них 1-ю группу составили порядка 150 человек, 120 из которых нуждаются в протезировании», – заявил министр.
А около 500 человек получили более легкие ранения и получат или уже получили 3-ю группу инвалидности.
По словам Аракеляна, в ближайшее время по группам, в зависимости от типа ампутации, будет осуществляться протезирование граждан. Оно будет осуществлено в соответствии с международными критериями. Протезы приобретены у западных центров протезирования
Ранее было объявлено, что пострадавшим в 44-дневной войне в Карабахе будут предоставлены более функциональные протезы, соответствующие международным стандартам.