Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողներն ապահովել են ռուսական բարեգարոծկան կազմակերպություններ մարդասիրական օգնության տեղափոխումը Ստեփանակերտ։
Խաղաղապահները Ռուսական հումանիտար առաքելության, «Դոկտոր Լիզա» և «Սպեշի կ դոբրու» բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ միասին ավելի քան 50 անվանում բուժսարքավորում և պարագաներ են հասցրել Ստեփանակերտի հիվանդանոց, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
ՌԴ-ից նվերներ են ստացել նաև Ստեփանակերտի Գրիբոեդովի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտները։ Դպրոցի ուսուցիչներն ու սաներն ավելի քան 350 գիրք են ստացել՝ դասագրքեր, գեղարվեստական գրականություն, ինչպես նաև սեղանի խաղեր, որոնք փոխանցվել են Մոսկվայի միջնակարգ դպրոոցների աշակերտների և նրանց ծնողների անունից։

The peacekeepers of the Humanitarian Response Center delivered humanitarian aid provided by Russia's public organizations and charitable foundations to Stepanakert, the capital of Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Russian Ministry of Defense reports.
More than 50 types of medical equipment and consumables, such as defibrillators, electrocardiographs, disposable sheets, face masks, antiseptics and other medical equipment, were delivered to the hospital in Stepanakert.
Also, the students of Karabakh's secondary school named after Alexander Griboyedov were gifted 350 books, including textbooks and fiction, as well as board games, sent by Moscow schoolchildren and their parents.
As part of the implementation of the trilateral statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020, Russian peacekeepers continue to assist in the restoration of peaceful life in Nagorno-Karabakh.