ԵՄ գագաթնաժողովը հորդորել է Թուրքիային դրական դերակատարում ունենալ Հարավային Կովկասում, Լիբիայում և Սիրիայում կարգավորումներում և որոշել ակտիվացնել Թուրքիայի հետ գործակցությունը։
Թուրքիայի հետ քաղաքական և տնտեսական գործակցության շուրջ երկխոսությունը որոշվել է ակտիվացնել ի պատասխան Կիպրոսի շուրջ ապասրացման, սակայն երկրին զգուշացրել են՝ եթե իրավիճակը փոխվի, հնարավոր են նոր պատժամիջոցներ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ԵՄ-ն ողջունել է Թուրքիայի ապօրինի հորատման աշխատանքների կասեցումն Արևելյան Միջերկրածովյան շրջանում, երկխոսության վերսկսումը Հունաստանի հետ և ՄԱԿ հովանու ներքո Կիպրոսի հարցով առաջիկա բանակցությունների վերսկսման պատրաստակամությունը։ Նշվում է, որ այս ամենի լույսի ներքո ԵՄ-ն պատրաստ է փուլային, համաչափ երկխոսություն սկսել Թուրքիայի հետ մի շարք ուղղություններով։
ԵՄ գագաթնաժողովի հայտարարության մեջ նշվում է, նաև, որ ԵՄ-ն դիտարկելու է Անկարայի գործողությունները և դրանց գնահատականը կտա հունիսին կայանալիք հաջորդ գագաթնաժողովում։

European Union leaders are ready to boost cooperation with Turkey if a "current de-escalation is sustained", they said in a video summit on Thursday, March 25 following a spike in tensions, AFP reports (via France 24).
The bloc is looking to plot a way forward after ties with its strategic southeastern neighbor nosedived last year over Ankara's gas exploration in the eastern Mediterranean.
"Today, we have a clear framework and we hope, we really hope, it will be possible to improve the relationship with Turkey," said European Council president Charles Michel.
"But we remain cautious and remain careful."
The summit conclusions said the EU was ready "to engage with Turkey in a phased, proportionate and reversible manner to enhance cooperation in a number of areas of common interest" and leaders could take further decisions in June.