ՀՀ կառավարության և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Արցախում կիրականացվեն 110 մլրդ դրամի ծրագրեր: Այդ մասին ասվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Երևանում կայացած ՀՀ և ԱՀ Անվտանգության խորհրուրդների համատեղ նիստում:
«Որոշվել է հանդես գալ այսպիսի առաջարկությամբ՝ Արցախում մոտ 110 միլիարդ դրամի բնակարանաշինության և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ: Ընդ որում, առաջարկը հետևյալն է՝ ծրագիրն իրականացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով և ծրագիրը ֆինանսավորել հետևյալ համամասնությամբ. այս պահին հիմնադրամի հաշիվներում կա վերջին դրամահավաքի արդյունքներով գոյացած մոտ 58 միլիարդ դրամ և Հայաստանի կառավարությունը կտրամադրի 52 միլիարդ դրամ: Այսինքն կունենանք 110 միլիարդ դրամանոց դրամագլուխ, որով և կիրականացնենք բնակարանաշինության և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ծրագիրը։
Եվս մի քանի որոշումներ ենք կայացրել, որոնցով, ըստ էության, ոչ միայն պետք է իրագործենք 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին իմ կողմից հրապարակված «ճանապարհային քարտեզի» դրույթը, այն է՝ Արցախի բնականոն կյանքի վերականգնման վերաբերյալ, այլև պետք է զարգացման ծրագրեր իրականացնենք Արցախում, որպեսզի ունենանք սոցիալտնտեսական զարգացման բավարար, բարձր տեմպեր»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ 110 մլրդ դրամ հատկացնելու մասին որոշումն առանցքային նշանակություն է ունենալու Արցախի հումանիտար խնդիրների կարգավորման ու հետագա զարգացման գործում:
«Մոտ 4000 տուն կառուցելու նախնական նախագծեր, որոշակի աշխատանքներ, պլանավորում արդեն կատարված է, և առաջիկա ամիսների ընթացքում ևս 2000 տուն կառուցելու նախագծեր կմշակենք: Այդ նախագծերում միշտ հաշվի ենք առնում այսօրվա իրականությունը, զուգահեռ պլանավորում հողահատկացման, բնակիչների հետագա զբաղվածության ապահովման աշխատանքները, քննարկում ենք նաև կոոպերացիայի ժամանակակից մոդելներ»,- ասել է Արցախի նախագահը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համահայկական ջանքերով կիրականացվեն օրակարգային առաջնահերթության բոլոր հարցերը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և ՀՀ միջև կնքված նվիրաբերության պայմանագրերի հիման վրա որպես նվիրաբերություն պետությանը փոխանցվել է 52,7 մլրդ դրամ՝ ռազմական դրությամբ պայմանավորված ենթակառուցվածքների, սոցիալական և առողջապահական ծախսերի ֆինանսավորման նպատակով օգտագործելու պայմանով:

26 Март 2021 - 10:34 AMT
26 марта в Ереване под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араика Арутюняна прошло совместное заседание Совета безопасности, в ходе которого Пашинян сообщил, что 110 млрд драмов (около $207.7 млн) из средств правительства РА и Всеармянского фонда «Айастан» будет выделено на реконструкцию жилого фонда и инфраструктур в Арцахе.
«Предварительно запланировано строительство около 4000 домов, и некоторые работы уже выполнены, мы разрабатываем планы по строительству в ближайшие месяцы еще 2000 домов. В этих проектах мы всегда учитываем текущие реалии, планируем отведение под дома земель, обеспечиваем дальнейшее трудоустройство жителей, обсуждаем современные модели кооперации», – сказал президент Карабаха.
Пашинян подчеркнул, что предоставленная Арцаху программа будет реализована благодаря Всеармянскому фонду «Айастан».
«На данный момент на счетах фонда есть около 58 млрд драмов, полученных в результате недавнего сбора средств, правительство Армении предоставит еще 52 млрд драмов. Мы приняли еще несколько решений, по которым, по сути, мы не только должны реализовывать положения дорожной карты по восстановлению нормальной жизни Арцаха, опубликованной мной 18 ноября 2020 года. Мы должны осуществлять программы развития в Арцахе, чтобы иметь достаточные темпы социально-экономического развития», – сказал Пашинян.
Он добавил, что Советы безопасности обсудят вопросы, касающиеся совместных стратегических подходов к вопросам создания среды безопасности.
В результате развязанной Азербайджаном агрессии против Карабаха в республике разрушены дома и инфраструктуры, многие жители Арцаха лишились жилья.