26 Մարտ 2021 - 11:40 AMT
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանին հայտարարել է, որ ԼՂ հարցում «3+3» ձևաչափը՝ Հարավային Կովկասի երկրների, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ, Վրաստանի համար անընդունելի է:
Նա նշել է, որ հնարավոր չէ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ համատեղ տարածաշրջանային հարթակում աշխատել Ռուսաստանի հետ:
«Ոչ մի հարթակ Ռուսաստանի հետ, որն օկուպացրել է մեր տարածքները, մենք չենք դիտարկվում»,- ասել է նա, գրում է Apsny.ge-ն։
Զալկալիանին իր տարբերակն է առաջարկել՝ Վրաստան, Ադրբեջան, Հայաստան։
«Մենք ցանկանում ենք ներգրավված լինել կարգավորման գործընթացներին։ Նոր հարթակ ենք առաջարկում՝ Վրաստան, Ադրբեջան, Հայաստան՝ որպես երկխոսության հարթակ միջազգային գործընկերների հետ»,- ասել է նա։
Ըստ Զալկալիաննի՝ Վրաստանն Արևմուտքի համար միակ և ամենահուսալի գործընկերն է տարածաշրջանում։
Նա ասել է նաև, որ խորը ճգնաժամը Վրաստանում անթույլատրեի է, քանի որ «տարածաշրջանում նոր աշխարհաքաղաքական իրողություններ են, ակնհայտ է ռուսական ռազմական ներկայությանը աճը»։
«3+3» ձևաչափը՝ Հարավային Կովկասի երկրների, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ, առաջարկել է Թուրքիան։ Ըստ նրա՝ այդ ձևաչափը թույլ կտա կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը։

Министр иностранных дел Грузии Давид Залкалиани заявил о невозможности работы с Россией в совместной региональной платформе по урегулированию вокруг Нагорного Карабаха. Он предложил новую платформу – Грузия, Азербайджан и Армения.
«Никаких платформ с Россией, которая оккупировала наши территории (Тбилиси обвиняет Москву в «оккупации» Абхазии и Южной Осетии после войны 2008 года – ред.), мы не рассматриваем», – заявил он на пресс-конференции, пишет «Грузия Online».
По его словам, поэтому предлагаемая платформа «три плюс три» с участием стран Южного Кавказа – России, Турции и Ирана – неприемлема для Грузии.
«Мы хотим быть вовлечены в процессы (урегулирования). Мы предлагаем новую платформу – Грузия, Азербайджан и Армения. Тбилиси – как место диалога, с участие международных партнеров», – заявил Давид Залкалиани.
В начале марта стало известно, что Грузия не захотела участвовать в предложенном Турцией региональном формате «три плюс три» из-за России. В январе власти Турции заявили, что планируют расширить сотрудничество по урегулированию карабахского конфликта до формата «3+3» с участием Армении, Азербайджана, Ирана, Грузии, РФ и самой Турции.