Հայաստանում մարտի 27-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 189,540-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1094-ով:Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 21 դեպք է գրանցվել, 16-ը՝ կորոնավիրուսից, և 5 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3450 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 881։
Ապաքինվել է ևս 743 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 170,903 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 14,306-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1094 to reach 189,540 on Saturday, March 27 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 743 more people recovered, 16 patients died from Covid-19, while five others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 5753 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 170,903 people have recovered, 3450 have died from the coronavirus in the country, while 881 others carrying the virus have died from other causes.