Մարտի 26-ին Մեծ Բրիտանիայում գտնվող «Մեդիա դիֆենս» իրավապաշտպան կազմակերպությունը Հայաստանի 4 քաղաքացու անունից հայց է ներկայացրել Ստրասբուրգի դատարան (ՄԻԵԴ)՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից Մարտունի քաղաքի մոտ հրետակոծության ժամանակ լրագրողներին դիտավորյալ թիրախավորելու համար։
Դիմողները՝ վիրավորում ստացած երեք լրագրողնը և լրագրողներից մեկի սպանված ուղեկցորդի եղբայրը, պնդում են, որ այս հարձակման արդյունքում Ադրբեջանը խախտել է նրանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները։
Հրետակոծությունը տեղի էր ունեցել 2020թ․ հոկտեմբերի 1-ին, երբ Մարտունի քաղաքի կենտրոնը կարճ ժամանակահատվածում խոցվեց մոտ 40 հրթիռով։ Չորս հոգի սպանվեց, կային ծանր վիրավորներ։ Նույն օրը, ավելի ուշ ադրբեջանական կառավարությունը, հղում անելով հրետակոծությանը, մեղադրեց Հայաստանին՝ լրագրողների կյանքը վտանգելու և միջազգային իրավունքը խախտելու մեջ։
Դիմողները պնդում են, որ Ադրբեջանը Մարտունու ռմբակոծման ընթացքում խախտել է իրենց կյանքի և ազատ արտահայտման իրավունքները, որոնք պաշտպանվում են Կոնվենցիայի 2-րդ և 10-րդ հոդվածներով։
Դիմողներին դատարանում ներկայացնում են «Մեդիա դիֆենսից» Փադրեյգ Հյուզը և Կառլոս Գայոն, ինչպես նաև հայաստանյան իրավաբան և Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահ Շուշան Դոյդոյանը։

Media Defence has filed a case at the European Court of Human Rights on behalf of four Armenian citizens, following the bombing of the town of Martuni by Azerbaijani forces during the recent armed conflict in Nagorno-Karabakh, the organization said in a statement on Friday, March 26.
Media Defence provides legal help to journalists, citizen journalists and independent media across the world.
The applicants – three journalists who were injured and the brother of a fixer who was killed – allege that as a result of this attack their rights under the European Convention on Human Rights were violated by Azerbaijan.
The bombing took place on October 1, 2020 when the center of Martuni was hit by around 40 missiles over a short period. Four people were killed, and a number of others were seriously injured. Later that day the Azerbaijani government, referring to the bombing, accused Armenia of endangering the lives of journalists and violating international law. In fact, attacks on journalists by Azerbaijani armed forces were a regular occurrence over the course of this conflict.
Many journalists reported being harassed and threatened by Azerbaijani armed forces while trying to work.
The applicants’ case is that their right to life and right to freedom of expression were violated by Azerbaijan when they bombed Martuni. These rights are protected by article 2 and article 10 of the Convention.