Հայաստանում մարտի 29-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 190,741-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 424-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 13 դեպք է գրանցվել, 12-ը՝ կորոնավիրուսից, և 1 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3476 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 882։
Ապաքինվել է ևս 590 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 172,096 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 14,287-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 424 to reach 190741 on Monday, March 28 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 590 more people recovered, 12 patients died from Covid-19, while one person carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3978 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 172096 people have recovered, 3476 have died from the coronavirus in the country, while 882 others carrying the virus have died from other causes.