Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա բնակավայրում Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցներով կառուցվում են բազմաբնակարան շենքեր, տեղեկացնում է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը։ Նախատեսվում է 150 տուն կաոուցել։
Պատերազմի հետևանքով համայնքում վնասվել են բազմաթիվ ենթակառուցվածքներ: 15 տուն հիմնովին ավերվել է, որից 10-ը վերանորոգման ենթակա չէ: 43 տան տանիքն է փոխվել, 65-ում՝ մետաղապլաստե պատուհաններ տեղադրվել:
Շրջակա գյուղերի շատ ընտանիքներ ցանկություն են հայտնել տեղափոխվել Կարմիր Շուկա, քանի որ, բացի աշխատատեղերից, այստեղ կա մանկապարտեզ և նոր կառուցված դպրոց։ Հայաստան համահայկական հիմնադրամի աջակցությամբ Կարմիր Շուկայում կառուցվել է համայնքային կենտրոն, որտեղ տեղակայված է նաև դպրոցի գրադարանը:
Համայնքում կա բուժկետ սակայն շենքային պայմանները բարվոք չեն, կա շտապօգնության մեքենա։ Աշխատում են փորձառու բուժքույրեր, բայց բժիշկ չկա:
Գյուղում կան տնտեսական, շինարարական, մթերային խանութներ, գազաբենզալցակայաններ, էլեկտրացանց, Արցախփոստի մասնաճյուղ, մեկ հրշեջ փրկարար ջոկատ: Համայնքն ապահովված է անլար հեռախոսակապով, գործում է նաև համացանցը։
Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա բնակավայրը գտնվում է հանրապետության հարավարևելյան հատվածում և 44 օրյա պատերազմի արդյունքում հայտնվել է շփման գծի մոտակայքում։ Համայնքապետի խոսքով բնակչության մի մասը զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ, հողագործությամբ, անասնապահությամբ, ընդ որում` 2-3 խոշոր ֆերմերներ ունեն: Գործում են ձեթի, գինու, փայտամշակման և այլ արտադրամասեր։

150 houses will be built in the community of Karmir Shuka (Red Market) in Nagorno-Karabakh's (Artsakh) Martuni region, the press service of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures said on Monday, March 29.
As a result of hostilities unleashed by Azerbaijan, infrastructure and homes have been damaged in the village. 15 houses were completely destroyed, of which 10 cannot be restored, the roofs of 43 buildings have already been replaced, and metal-plastic windows have been installed in 65 houses.
According to the Ministry of Territorial Administration, part of the community's population is engaged in agriculture and cattle breeding, there are 2-3 large farms, as well as workshops for the of vegetable oil, wine production facilities and other businesses.
Many families in nearby villages have expressed a desire to move to Karmir Shuka, as there are better jobs, a kindergarten, a newly built school and a community center in the village.