Վրաստանը 2024թ. Եվրամիությանը լիիրավ անդամակցության հայտ կներկայացնի։ Այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին Վրաստանի և Շենգենի գոտու երկրների միջև առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի գործարկման 4-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ելույթում։
«Մենք շարունակում ենք աշխատել ԵՄ-ին լիիրավ անդամակցության ուղղությամբ և մտադիր ենք պաշտոնական հայտ ներկայացնել 2024-ին»,- ասել է նա, գրում է «Էխո Կավկազա»-ն։
Նա նշել է, որ արվում է առավելագույնը, որպեսզի Վրաստանի հանրությունը կարողանա օգտվել եվրաինտեգրման բարիքներից:
2017 թվականից Վրաստանի քաղաքացիները ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շրջանակում կարող են զբոսաշրջային և գործնական ուղևորություններ կատարել դեպի ԵՄ երկրներ մինչև 90 օր ժամկետով, կես տարին մեկ անգամ։

Грузия готовится подать заявку на полноправное членство в ЕС в 2024 году. Об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили по случаю четвертой годовщины введения безвизового режима между Грузией и странами Шенгенской зоны.
«Мы продолжаем работать над полноправным членством в Европейском союзе и готовимся подать официальную заявку в 2024 году. Делаем все возможное, чтобы наше общество, в том числе население Абхазии и Цхинвальского региона, максимально пользовалось всеми благами, которые евроинтеграция несет гражданам Грузии», – заявил премьер, пишет «Эхо Кавказа».
С 28 марта 2017 года в рамках либерализации визового режима с ЕС граждане Грузии, имеющие биометрические паспорта, могут осуществлять туристические и деловые поездки в страны Евросоюза на срок до 90 дней не чаще, чем раз в полгода.