ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, որ պատերազմը նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության ձախողումն էր։
«Պատերազմն ի ցույց դրեց, որ դա նաև Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության ձախողումն էր։ Իրենք ոչ միայն կոչված էին և կոչված են ստեղծելու բարենպաստ մթնոլորտ բանակցությունների միջոցով հարցի կարգավորման ուղղությամբ, նրանք նաև կոչված էին և են բացառելու ռազմական լուծումը։ Սեպտեմբերի 27-ն ապացուցեց, որ իրենք ձախողվել են այդ մանդատի ուղղությամբ», – ասել է ԱԳ նախարարը, գրում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, բնականաբար, շահագրգռված է վերսկսելու բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
«Բայց մեզ պետք է ուժեղ համանախագահություն, որը ոչ թե կարձանագրի ներկայիս իրավիճակը, այլ կղեկավարի գործընթացը», – նշել է նախարարը։
Ավելի վաղ Այվազյանը վերահաստատել էր հայկական կողմի հանձնառությունը՝ շարունակելու խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ՝ որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջազգայնին մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն մարտին այցելել էր Հայաստան և Ադրբեջան

29 Март 2021 - 11:43 AMT
Война в Нагорном Карабахе показала провал сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом заявил глава МИД Армении Ара Айвазян на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям.
«Они были призваны и призваны не только на создание благоприятной атмосферы для решения проблемы путем переговоров, но и на исключение военного решения вопроса. 27 сентября 2020 года доказало, что они провалились в рамках этой части своего мандата», – сказал Айвазян, пишет Aysor.am.
Глава МИД Армении заявил также, что Ереван заинтересован в возобновлении переговоров с Азербайджаном в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Но нам нужно сильное сопредседательство, которое не просто зафиксирует текущую ситуацию, а будет руководить процессом», – сказал он.
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линден в марте посетила Армению и Азербайджан. Армения неоднократно подтверждала готовность продолжить свои усилия по мирному урегулированию карабахского вопроса под сопредседательством Минской группы ОБСЕ.