ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, որ պատերազմը նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության ձախողումն էր։
«Պատերազմն ի ցույց դրեց, որ դա նաև Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության ձախողումն էր։ Իրենք ոչ միայն կոչված էին և կոչված են ստեղծելու բարենպաստ մթնոլորտ բանակցությունների միջոցով հարցի կարգավորման ուղղությամբ, նրանք նաև կոչված էին և են բացառելու ռազմական լուծումը։ Սեպտեմբերի 27-ն ապացուցեց, որ իրենք ձախողվել են այդ մանդատի ուղղությամբ», – ասել է ԱԳ նախարարը, գրում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, բնականաբար, շահագրգռված է վերսկսելու բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
«Բայց մեզ պետք է ուժեղ համանախագահություն, որը ոչ թե կարձանագրի ներկայիս իրավիճակը, այլ կղեկավարի գործընթացը», – նշել է նախարարը։
Ավելի վաղ Այվազյանը վերահաստատել էր հայկական կողմի հանձնառությունը՝ շարունակելու խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ՝ որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջազգայնին մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն մարտին այցելել էր Հայաստան և Ադրբեջան

Armenian Foreign Minister Ara Aivazian has said that the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh (Artsakh) was also due to the failure of the activity of the OSCE Minsk Group co-chairs.
Addressing a session of the parliament standing committee on foreign relations on Monday, March 29, Aivazian said the mediators were supposed to not only create a favorable atmosphere for the settlement of the issue through negotiations, but also to rule out a military solution.
"September 27 proved that they have failed their mandate in that regard," Aivazian said, according to Aysor.am.
The Foreign Minister added that Armenia is interested in re-launching negotiations within the Minsk Group format, but said "we need a strong co-chairmanship" that will manage the process instead of merely "recording the current situation."
Aivazian said after a id-March meeting with OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde in Yereva, that a final political solution to the Nagorno-Karabakh conflict is possible only within the framework of a "strong OSCE Minsk Group Co-Chairmanship".