Ադրբեջանի նախագահը, իշխանությունները Հայաստանի, ՀՀ քաղաքացու ու հայ ժողովրդի նկատմամբ տարիներ շարունակ վարել և վարում են ատելության ու թշնամանքի քարոզի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականություն, նույնն արել են կամ բացահայտ խրախուսում են Թուրքիայի իշխանությունները: Այս մասին հայտարարել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ այդ ատելությունն ու թշնամանքը նոր դրսևորումներ են ստանում։
ՄԻՊ-ն ասվածն ապացուցող 3 օրինակ է ներկայացրել։
Թաթոյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության մարտի 5-ի համագումարի ուղերձում հայտարարել է, թե «երիտասարդ սերունդը մեծացել է թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով»: Իսկ «թշնամի» ասելով՝ նկատի ունի Հայաստանն ու հայ ժողովրդին, որին ատում է մի ամբողջ սերունդ:
Թուրքիայի նախագահը 2020-ի դեկտեմբերի 10-ին Բաքվի ռազմական միջոցառման ժամանակ Արցախում պատերազմը համեմատել էր Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղսապանության և 1918 թվականի սեպտեմբերին Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի հետ: Այդ օրը, ըստ նրա՝ «Ահմեդ Ջևադ բեյի, Նուրի փաշայի, Էնվեր փաշայի, Կովկասի իսլամական բանակի անդամների հոգիների փառավորման օրն էր»:
ՄԻՊ-ը հիշեցրել է նաև, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռներով արձանագրված է, որ Ադրբեջանում հայասպանությունն ունի էթնիկ շարժառիթներ ու խրախուսվում է իշխանության մարմինների կողմից:
«Սա նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացու կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության կամ որևէ այլ իրավունքի, Հայաստանի բնակչության բնականոն կյանքի ու խաղաղության հաշվին, միակողմանի որևէ գործընթաց զարգանալ չի կարող, իսկ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական աջակցությամբ ատելությունն ու թշնամանքն Ադրբեջանում կամ Թուրքիայում ոչ միայն չի նվազել, այլ պատասխանատվություն չկրելու պատճառով ստանում է նոր դրսևորումներ»,- ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հայտարարությունն ուղիղ պայմանավորված է 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների զինված հարձակումների ընթացքում ու դրանց դադարից հետո արձանագրված ու շարունակվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, ինչպես նաև հաշվի է առնում այն, որ հարցը դարձել է լայն հանրային քննարկման առարկա: ՄԻՊ-ը հրապարակմանը կցել է նաև լսուանկար, որն ադրբեջանցի ու թուրք օգտատերերը պատերազմի օրերին սոցցանցերում էին տարածում։

В Азербайджане и Турции новые проявления обретают ненависть и вражда по отношению к Армении. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
По его словам, президент Азербайджана, власти этой страны в течение многих лет вели и продолжают вести пропаганду политики ненависти и вражды, этнических чисток и геноцида против Армении, граждан Армении и армянского народа. То же самое делали или открыто поощряют это Турецкие власти. Татоян привел 3 примера.
«Президент Азербайджана на 7-м съезде партии «Новый Азербайджан» 5 марта 2021 года гордо сказал: «Молодое поколение выросло с чуством ненависти к врагу». Под врагом он подразумевает Армению и весь армянский народ, которых ненавидит целое поколение.
Президент Турции 10 декабря 2020 года во время военного парада в Баку сравнил войну в Арцахе с геноцидом армян в Османской империи и с массовой резней армян в Баку в сентябре 1918 года. По его словам, этот день – 10 декабря, стал днем прославления душ Ахмеда Джавад бея, Нури-паши, Энвера-паши, членов Кавказской исламской армии.
В постановлениях ЕСПЧ говорится, что убийство армян в Азербайджане имеет этнические мотивы и поощряется органами власти. Следовательно, независимо от того, какой процесс или программа или какие слова используются, эти основные реальности нельзя игнорировать», – отметил Татоян.
Это означает, что ни один односторонний процесс не может развиваться за счет гражданина РА, жизни армянского народа, физической безопасности или любого другого права, нормальной жизни и мира населения Армении, а спонсируемая государством ненависть и вражда по отношению к Армении и армянскому народу в Азербайджане или Турции не только не уменьшились, но и из-за не привлечения к ответственности обретают новые проявления, пояснил омбудсмен.
«Это заявление защитника прав человека напрямую обусловлено грубыми нарушениями прав человека, зафиксированными и продолжающимися в ходе и после вооруженных нападений в сентябре-ноябре 2020 года, а также учитывает то, что этот вопрос стал предметом широких общественных дебатов», – говорится в заявлении.