Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող միջոցառումները կխստացվեն։ Այդ մասին ասվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած՝ վարակի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստում:
Վարչապետն առաջարկել է աշխատանքները կազմակերպել հետևյալ ուղղություններով՝ պատվաստման շարունակական գործընթաց, դիմակների կրման մակարդակի բարձրացում, վերահսկողական միջոցառումների խստացում և հիվանդանոցային ներուժի ավելացում: Այս կապակցությամբ քննարկվել են մի շարք առաջարկներ, այդ թվում՝ պատվաստանյութերի այլ տեսակների ձեռքբերման առնչությամբ: Արծարծվել են հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում կանխարգելիչ միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Ընդգծվել է, որ պետք է աշխատանքներն իրականացնել կորոնավիրուսի նախորդ ճգնաժամային շրջաններում կիրառած սկզբունքների և փորձի հիման վրա:
Վարչապետը հանձնարարել է ակտիվացնել տեսչական ստուգումները, հատկապես փակ տարածքներում և հանրային տրանսպորտում, շարունակել հանրային լայն իրազեկումը դիմակի կրման մշակույթը տարածելու ուղղությամբ և կենտրոնանալ պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակների ձեռքբերման աշխատանքների վրա:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը տվյալներ է ներկայացրել վարակի վերարտադրողության ցուցանիշի, դեպքայնության աճի, մահճակալային ֆոնդի զբաղվածության և առկա հիվանդանոցային կարողությունների վերաբերյալ: Նախարարը նշել է, որ նշված ցուցանիշների վերջին 7 օրվա համեմատականը մտահոգիչ է, Հայաստանում կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ և վերահսկողական միջոցառումները չխստացնելու պարագայում կվատթարանա:
Ավանեսյանն անդրադարձել է Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման գործընթացին, որի շրջանակում մարտի 28-ին Հայաստան է ներկրվել պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 24,000 դեղաչափ: Այն նախատեսված է ռիսկային խմբերի շրջանում, կամավորության սկզբունքով, կորոնավիրուսի դեմ պատվաստելու համար: Ներկրված պատվաստանյութի արդյունավետության և անվտանգության տվյալները համապատասխանում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության սահմանած չափանիշներին: Զեկուցվել է նաև Covid-19 դեմ պատվաստանյութի հաջորդ խմբաքանակների ձեռքբերման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
ՀՀ-ում մարտի 29-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 190,741 դեպք, որից 172,096-ը՝ առողջացած, 3476-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 14,287 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 842,817 թեստավորում:

29 Март 2021 - 14:58 AMT
В Армении планируется ужесточить меры по предотвращению распространения коронавируса. Об этом заявил 29 марта премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании комиссии, координирующей работу по предотвращению распространения коронавируса.
Премьер предложил организовать работу по следующим направлениям: непрерывный процесс вакцинации, повышение уровня ношения масок, ужесточение мер контроля и усиление больничного потенциала. В этой связи обсуждался ряд предложений, включая приобретение других типов вакцин.
Были подняты вопросы, связанные с профилактическими мерами в общеобразовательных учреждениях. Было подчеркнуто, что работа должна вестись на основе принципов и опыта, применявшихся в рамках предыдущих кризисных периодов, связанных с коронавирусом.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила эпидемическую ситуацию в Армении. Были озвучены некоторые статистические данные, в том числе, показатели воспроизведения инфекции, роста количества случаев, занятости коечного фонда и существующих больничных возможностей. Министр отметила, что сравнение этих показателей за последние 7 дней вызывает беспокойство, эпидемическая ситуация с коронавирусом в Армении остается напряженной, и будет ухудшаться, если не будут ужесточены меры контроля.
28 марта Армения получила первую партию вакцины от коронавируса компании AstraZeneca из 24,000 доз. Данная партия импортирована в рамках инициативы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) COVAX FACILITY и предназначена для вакцинации в группе риска, в частности, медработников, лиц 65 лет и старше, хронических больных в возрасте 16-64 лет, обитателей и работников центров опеки пожилых лиц, сотрудников центров социальной опеки – по принципу добровольности.