Հայաստանում մարտի 30-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 191,491-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 750-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 29 դեպք է գրանցվել, 21-ը՝ կորոնավիրուսից, և 8 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3497 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 890։
Ապաքինվել է ևս 509 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 172,605 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 14,499-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 750 to reach 191491 on Tuesday, March 30 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 509 more people recovered, 21 patients died from Covid-19, while eight others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4658 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 172,605 people have recovered, 3497 have died from the coronavirus in the country, while 890 others carrying the virus have died from other causes.