Հայաստանում մարտի 31-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 192,639-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1148-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 20 դեպք է գրանցվել, 18-ը՝ կորոնավիրուսից, և 2 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3515 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 892։
Ապաքինվել է ևս 459 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 173,064 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 15,168-ի:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1148 to reach 192,639 on Wednesday, March 31 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 459 more people recovered, 18 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 6354 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 173,064 people have recovered, 3515 have died from the coronavirus in the country, while 892 others carrying the virus have died from other causes.