Մահացել է Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ Կոմանդոսը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Սրտի խոր կսկիծով տեղեկացնում եմ, որ քիչ առաջ որ քիչ առաջ կյանքին հրաժեշտ տվեց Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը: Մեր սիրելի Կոմանդոսը…»,-ասվում է գրառման մեջ։
Արկադի Տեր-Թադևոսյանը մի քանի օր առաջ տեղափոխվել էր հիվանդանոց։
Տեր-Թադևոսյանը Խորհրդային բանակի կազմում ծառայել է Աֆղանստանում, Գերմանիայում, Չեխոսլովակիայում, Բելառուսում։ 1988 թվականից միացել է Արցախի ազատագրման պայքարին և ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կամավորականների զինվորական մարզման գործում։ 1990 թվականին դարձել է «Սասունցի Դավիթ» կամավորական ջոկատի անդամ։ 1991 թվականին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության կոմիտեի արտազինվորական պատրաստության բաժնի պետ։ 1991 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Արցախի նորաստեղծ ինքնապաշտպանական ուժերը Տեր-Թադևոսյանի հրամանատարությամբ իրականացված ռազմագործողության շնորհիվ ազատագրեցին ռազմավարական մեծ կարևորություն ունեցող Հադրութի շրջանի Տող գյուղը։ 1992 թվականի մայիսին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Շուշի քաղաքի ազատագրման ռազմագործողության նախապատրաստման աշխատանքներին։

31 Март 2021 - 12:08 AMT
Ушел из жизни командующий операцией по освобождению Шуши, герой Арцаха, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян, известный как Командос. Об этом сообщил армянский политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Командос скончался на 82 году жизни.
За несколько дней до смерти Командос попал в больницу.
Аркадий Тер-Тадевосян родился 22 мая 1939 года в Тбилиси. В 1988 году Тер-Тадевосян присоединился к борьбе за освобождение Карабаха и принимал активное участие в военной подготовке добровольцев. В 1990 году он стал членом добровольческого отряда «Давид Сасунский». В 1991 году был назначен начальником отдела вневойсковой подготовки Комитета обороны РА.
30 октября 1991 года новые Силы самообороны Арцаха под командованием Тер-Тадевосяна в ходе блестящей операции освободили стратегически важное село Тох (Гадрутский район). В мае 1992 года он подготовил и блестяще провел операцию по освобождению города Шуши (операция «Свадьба в горах»).