ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը շեշտել է ադրբեջանական կողմում՝ եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտմամբ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման կարևորությունը:
Կայացած առանձնազրույցի ընթացքում արտգործնախարարները դիտարկել են ԼՂ հիմնահարցին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, որը ներառում է նաև հակամարտության գոտում 2020-ի նոյեմբերի 10-ի, ինչպես նաև հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքն ու առկա զարգացումները:
Նախարար Այվազյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական կոթողների միտումնավոր թիրախավորման առնչությամբ՝ ընդգծելով այդ ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ տարբեր ձևաչափերով քայլեր ձեռնարկելու հրատապությունը:
Արտգործնախարարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, բարձր մակարդակով շփումների առաջիկա ժամանակացույցին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ ձևաչափում փոխգործակցության շուրջ:

Armenian Foreign Minister Ara Aivazian discussed the situation in Nagorno-Karabakh and humanitarian and economic issues with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Moscow Thursday, April 1.
"The sides discussed the implementation of the November 9, 2020, and January 11, 2021 agreements of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia. Special attention was paid to pressing issues of humanitarian response in Nagorno-Karabakh, and unblocking of trade and transport ties in the region," the Russian Foreign Ministry said in its statement.
According to information provided by the Armenian side, Minister Aivazian stressed the need for the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and persons held hostage by Azerbaijan in gross violation of Baku's obligations under the trilateral statement.
Aivazian also stressed the importance of taking urgent measures to preserve the Armenian cultural heritage in territories that have come under Azerbaijan's control.
The Ministers also exchanged opinions on issues of bilateral cooperation, including contacts on high and the highest levels, as well as preparations ahead of the 30th anniversary of diplomatic ties between the two states.
"The sides reviewed individual issues of international agenda that pose mutual interest," the Ministry said.