«Ճամփորդում եմ առանց Covid-19-ի» հավելվածը, որը հնարավորություն է տալիս ՌԴ մեկնել՝ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելով կորոնավիրուսային հիվանդության լաբորատոր թեստի արդյունքը, անժամկետ է դարձել։ ՌԴ կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշումը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ծրագիրը ՀՀ և Բելառուսի քաղաքացիներից բացի, կգործի նաև Ղրղզստանի համար։
Ըստ ծրագրի՝ քաղաքացին անձնագրով, որով պետք է ճամփորդի, դիմում է ՊՇՌ թեստավորում իրականացնող (ծրագրում ընդգրկված) լաբորատորիա, տրամադրում անհրաժեշտ տվյալները, որոնք լաբորատորիայի կողմից ներմուծվում են «Ազատ տեղաշարժ» պետական տեղեկատվական էլեկտրոնային հարթակ:
Կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստի արդյունքները լաբորատորիայի կողմից մուտքագրվում են համակարգ, ինչն արտացոլվում է քաղաքացու կողմից ներբեռնված հավելվածում` QR կոդի գունավորմամբ. դրական պատասխանի դեպքում` կարմիր, բացասականի` կանաչ:
«Ճամփորդիր առանց Covid-19» ծրագիրը պաշտոնապես գործարկվել է փետրվարի 1-ից, այն գործում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար։

2 Апрель 2021 - 13:11 AMT
Правительство России сделало бессрочным применение приложения «Путешествую без Covid-19», которое позволяет гражданам Армении и Белоруссии въезжать на территорию РФ при наличии отрицательного теста на коронавирус.
Теперь, помимо граждан этих двух стран, данная мера будет распространяться и на граждан Киргизии, говорится в постановлении, опубликованном 2 апреля на официальном интернет-портале правовой информации РФ.
«Путешествую без Covid-19» позволяет гражданам государств, входящих в состав Евразийского экономического союза, въезжать в Россию в облегченном порядке. С помощью платформы можно выбрать клинику для тестирования на коронавирус, получить результат анализа, и, если он отрицательный, отправляться в поездку. Результат теста, который нужно предъявлять на границе, также хранится и отображается в приложении.
Регулярное авиасообщение между Арменией и Россией возобновилось с 15 февраля. Авиацообщение между странами возобновилось на взаимной основе.