Հայաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամով վարակվածության 10 դեպք, տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը:
ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի մարդու գենոմիկայի և իմունոմիկայի լաբորատորիայի, կենսաինֆորմատիկայի գիտական խմբի և Հայ-Ռուսական համալսարանի կենսաինժեներիայի, կենսաինֆորմատիկայի և մոլեկուլային կենսաբանության ամբիոնի գիտաշխատողների կողմից իրականացվել է կորոնավիրուսի ևս 12 ամբողջական գենոմի վերծանում՝ 3-րդ սերնդի սեկվենավորման կիրառմամբ։
Նմուշները տրամադրվել են ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կողմից մարտի 18-ին։
Ի տարբերություն հունվար ամսվա հետազոտության՝ մարտին ստացված 12 նմուշից 10-ում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը (B.1.1.7, VOC-202012/01):
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ չի բացառվում տարբեր շտամերով վարակվելու հավանականությունը՝ Առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում խստորեն հետևել հակահամաճարակային կանոններին՝ կրել դիմակ, պահպանել առնվազն 1.5 մետր հեռավորություն, հաճախակի լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը, պատվաստվել Covid-19-ի դեմ։
Հայաստանում ապրիլի 2-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 194,852-ի: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3552 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 904։ Փաստացի բուժվողների թիվը շարունակում է աճել՝ հասել է 15,851-ի:

2 Апрель 2021 - 13:42 AMT
В Армении выявлено 10 случаев заражения британским штаммом Covid-19. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РА.
Отмечается, что научная команда биоинформатики Института молекулярной биологии НАН Армении, научные сотрудники лаборатории геномики и иммуномики и кафедры биоинженерии, биоинформатики и молекулярной биологии Российско-Армянского университета провели еще 12 полногеномных секвенирований нового коронавируса с помощью секвенатора третьего поколения.
«В отличие от январского исследования, в 10 из 12 полученных в марте образцах был обнаружен британский штамм коронавируса (B.1.1.7, VOC-202012/01)», – говорится в сообщении.
С учетом того, что не исключается вероятность заражения различными штаммами, Минздрав РА вновь призывает строжайшим образом соблюдать противоэпидемические нормы – носить маски, соблюдать дистанцию в 1.5 м, часто мыть руки.
В декабре 2020 года в Великобритании заявили об обнаружении нового штамма коронавируса SARS-CoV-2. Премьер-министр страны Борис Джонсон тогда сообщил, что мутация распространяется на 70% быстрее своего предшественника. Многие государства ограничили транспортное сообщение с Соединенным Королевством, а в самой стране ужесточили противокоронавирусные меры. Кроме более быстрого распространения, других отличий британский штамм не имеет.