Եգիպտոսը մոտ 1 միլիարդ դոլար է գանահտել Ever Given բեռնանավի պատճառով Սուեզի ջրանցքի արգելափակման ընթացքում կրած վնասը՝ ջրանցքի պարապուրդը, ծանծաղուտից նավը հանելու համար գործարկված սարքավորումների և մեքենաների արժեքը և 800 փրկարարի աշխատանքի վարձատրությունը։ Այդ մասին հայտարարել է Սուեզի ջրանցքի կառավարման ղեկավար Ուսամա Ռաբիան։
«Մենք պատկառելի գումար ենք ուզելու։ Մենք փրկել ենք նավն առանց լուրջ վնասվածքների կամ կորուստների»,-ասել է նա, գրում է tjournal.ru-ն։
Ռաբիան չի հստակեցրել, թե ով պետք է վճարի փոխհատուցումը։ Ապրիլի 1-ին Ever Given բեռնանավի սեփականատերն արդեն համաձայնություն էր տվել վճարել ջրանցքի արգելափակման համար։ Այդ մասին ասել է Եգիպտոսի նախագահի ծովային նավահանգիստների և Սուեզի ջրանցքի զարգացման գծով խորհրդական, ծովակալ Մոհաբ Մամիշը։
«Ոչ, գործը դատարան չի հասնի, նավի սեփականատերը մտադիր է վճարել փոխհատուցումը»,-ասել է նա։
Իշխանությունները զգուշացրել են, որ եթե ջրանցքի ծախսերը չփոխհատուցվեն, Ever Given-ն իր 3․5 մլրդ դոլարի բեռով չի կարողանա լքել Եգիպտոսը։
Պանամայի դրոշի տակ նավարկող Ever Given բեռնանավը արգելափակել էր Սուեզի ջրանցքը մարտի 23-ին՝ մտնելով Կարմիր ծովի կողմից։ Նավի վրա ավելի քան 20,000 ծանրաքաշ կոնտեյներ կա։ Նավը Չինաստանից Ռոտերդամ էր մեկնում։ Հյուսիսային ուղղությամբ ընթանալիս նավի վրա ամբողջությամբ անջատվել է էլեկտրականությունը, մեկ այլ տվյալներով՝ պատճառը ուժգին քամին էր և հզոր ավազահողմը։ Նավը հանել են ծանծաղուտից մարտի 29-ին։

3 Апрель 2021 - 12:25 AMT
В более чем $1 млрд Египет оценил потери дохода Суэцкого канала за время приостановки его работы из-за блокировки судном Ever Given, стоимость оборудования и машин, которые использовались для снятия судна с мели, и оплату работы 800 спасателей. Об этом заявил глава управления Суэцкого канала Усама Рабиа.
«Мы запросим приличную сумму. Мы спасли судно без каких-либо серьезных повреждений или потерь», – заявил он, пишет TJ.
Судоходство по Суэцкому каналу прекратилось 23 марта. Ever Given сняли с мели утром 29 марта, но из-за неблагоприятных погодных условий судно не удавалось развернуть и отбуксировать к временной стоянке. По данным Bloomberg, из-под него извлекли 27 тысяч кубометров песка. В этот же день в Суэцком канале возобновилась навигация, судно удалось эвакуировать.
Рабиа не уточнил, кто должен выплатить компенсацию.
1 апреля владелец судна Ever Given уже согласился заплатить за блокировку Суэцкого канала, заявил советник президента Египта по развитию морских портов и Суэцкого канала адмирал Мохаб Мамиш.
«Нет, до этапа суда ситуация не дойдет, владелец судна хочет выплатить компенсацию, достигнув мирного соглашения», – сообщил он.