Գարեգին Բ-ն Եվրախորհրդարանի պատգամավորին ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի պատճառած վնասները, փոխանցում են Մայր Աթոռից։
Ապրիլի 4-ին Կաթողիկոսը Մայր աթոռում ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավիե Բելամիին և պատգամավորի գործընկեր Ժիսլեն Ֆրնաքվիլին՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի ուղեկցությամբ։ Նույն օրն առավոտյան ֆրանսիացի հյուրերը Երևանի Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում ներկա էին գտնվել պատարագին։
«Եվրախորհրդարանի պատգամավորն անդրադարձավ այցի նպատակներին՝ ծանոթանալու հետպատերազմյան իրավիճակին, առկա խնդիրներին, մասնավորապես Արցախի հայկական հոգևոր-մշակութային արժեքների պահպանության հարցերին։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, հանգամանորեն ներկայացնելով արցախյան երկրորդ պատերազմի պատճառած վնասները և առկա մարտահրավերները, հույս հայտնեց, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան և դրանից բխող մնացյալ երևույթները կարժանանան միջազգային հանրության և Եվրախորհրդարանի պատշաճ արձագանքին»,-նշվում է հաղորդագրույթան մեջ։
Վեհափառը գնահատանք է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին և բարեկամ ժողովրդին «բոլոր ժամանակներում ծանր և դժվարին օրերին Հայաստանին օժանդակելու և զորակցելու համար»։

Catholicos of All Armenians Karekin II on Sunday, April 4 met French politician and Member of the European Parliament François-Xavier Bellamy to detail him on the damage caused by the 44-day war.
Bellamy and France's ambassador to Armenia Jonathan Lacôte had earlier attended a Sunday mass presided over by His Holiness.
During the meeting Karekin II thanked the authorities of France and the French people for supporting Armenia in times of crisis and expressed hope for stability and justice in the region.
The member of the European Parliament weighed in on the purpose of his visit – to learn more about the post-war situation, the problems facing Armenians in particular, the issues of preservation of the Armenian spiritual and cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
The Catholicos unveiled in detail the damage caused by the Second Artsakh War and the challenges facing the people, expressing hope that the aggression unleashed by Azerbaijan will receive a proper response from the international community and the European Parliament.