2020 թվականին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ստացել է 377 դիմում 481 անձից` սոցիալական ապահովության, աշխատանքային, պատշաճ վարչարարության, սեփականության, ընտրական և մի շարք այլ իրավունքների վերաբերյալ:
ՄԻՊ աշխատակազմը հրապարակել է 2020 թվականի գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը:
Արցախի ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ ցանկում ներառված չեն պատերազմի ընթացքում ստացված հարյուրավոր դիմումները, քանի որ իրավիճակի դժվարություններով պայմանավորված, պատշաճ վիճակագրություն վարել հնարավոր չէր:
Պատերազմի ընթացքում և հետո դիմումները վերաբերել են զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց կյանքին և առողջությանը, անհետ կորածների մասին տեղեկություններ ստանալուն, քաղաքացիական անձանց տարհանվելուն, սոցիալական ապահովությանը, աշխատանքային և այլ իրավունքներին ու հարցերին:
Պաշտպանն իրավասու մարմինների ուշադրությունն է հրավիրել օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում առկա խնդիրների վրա (սոցիալական ապահովության իրավունքի, սեփականության իրավունքի, առողջության պահպանման իրավունքի, արդար դատաքննության իրավունքի, ազատ տեղաշարժի իրավունքի, երեխաների իրավունքի, հաշմանդություն ունեցող անձանց իրավունքների, ազատազրկված անձանց իրավունքների և մի շարք այլ ոլորտների)` ներկայացնելով նաև իր առաջարկները։
Պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո ՀՀ ու Արցախի ՄԻՊ-երը բազմաթիվ հրապարակումներ ու փաստեր են ներկայացրել ադրբեջանական կողմի ռազմական հանցագործությունների, քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու մասին։

5 Апрель 2021 - 11:57 AMT
Офис Защитника прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) опубликовал свой годовой отчет о деятельности за 2020 год, а также о состоянии защиты прав и свобод человека.
Так, в 2020 году офис омбудсмена Арцаха получил 377 заявлений от 481 лица по вопросам социального обеспечения, занятости, надлежащего администрирования, собственности, избирательного права и ряда других прав.
В общее количество заявлений не входят сотни заявлений, полученных во время боевых действий в Нагорном Карабахе осенью 2020 года, поскольку из-за сложности ситуации вести надлежащую статистику не представлялось возможным.
Сообщается, что если до войны заявления касались в основном вышеупомянутых прав, то во время и после войны – жизни и здоровья военнослужащих и гражданских лиц, получения информации о пропавших без вести, переселения гражданских лиц, социального обеспечения, трудовых и других прав и вопросов.
В годовой программе также подробно представлены результаты инициированной Защитником миссии по установлению фактов о нарушении прав человека в следствие крупномасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, и подготовленные на их основе отчеты.
Отчетом Защитник обратил внимание компетентных органов на имеющиеся проблемы в законодательстве и правоприменительной практике (право социального обеспечения, право собственности, право на охрану здоровья, право на свободное судебное разбирательство, право на свободное передвижение, права детей, права лиц с инвалидностью, права пленных и других секторов), выдвигая конкретные предложения в направлении решения этих проблем.