Իտալիայի Սան Վիտո դեյ Նորմաննի քաղաքը ճանաչել է Արցախի անկախությունը։ Քաղաքի համայնքային խորհրդի անդամներին նրանց գործընկեր Վինչենցո Կալաբրետտի ներկայացրած՝ Արցախի ճանաչման վերաբերյալ բանաձևը միաձայն ընդունվել է, տեղեկացնում է Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևում hամայնքային խորհուրդը համերաշխություն է հայտնում Արցախի ժողովրդին, դատապարտում է ադրբեջանական ագրեսիան և հորդորում Իտալիայի իշխանություններին ճանաչել ԱՀ-ն:
Արցախի անկախությունը ճանաչել են Իտալիայի մի շարք քաղաքներ, այդ թվում՝ Միլանը, Պալերմոն և Պիզան, ինչպես նաև Լոմբարդիա տարածաշրջանը և մի շարք համայնքներ։

Еще один итальняский город признал независимость Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Как сообщает посольство Армении в Италии, члены общественного совета итальянской коммуны Сан-Вито-деи-Норманни единогласно приняли резолюцию о признании независимости Арцаха, внесенную членом совета Винченцо Калабретти.
В резолюции Совет общины выражает солидарность с народом Республики Арцах, осуждает агрессию Азербайджана и призывает власти Италии признать Республику Арцах.
Независимость Арцаха признана рядом итальянских городов, в том числе Миланом, Палермо, Пизой, а также регионом Ломбардия и рядом общин.