Ապրիլի 7-ին Մոսկվայում կհանդիպեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նրանք կքննարկեն հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման ակտուալ հարցեր, տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվելու է նաև ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև տարածաշրջանում առկա խնդիրների հանգուցալուծմանն ուղղված քայլերը՝ մասնավորապես, Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնման համատեքստում։
Կքննարկվեն նաև եվրասիական տարածքի ինտեգրման միավորումների շրջանակում փոխգործակցության հեռանկարները։
Փաշինյան-Պուտին վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2021թ․ հունվարի 11-ին, որին հաջորդել է եռակողմ հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ։ Պուտինի հետ հանդիպմանը քննարկվել են նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության իրականացմանն առնչվող հարցեր։

7 апреля в Москве пройдут переговоры президента РФ Владимира Путина с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, который будет находиться в России с рабочим визитом. Повестка встречи представлена на сайте Кремля.
Отмечается, что планируется рассмотреть ход реализации заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 10 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года, а также дальнейшие шаги по решению имеющихся в регионе проблем, в частности в контексте восстановления экономических и транспортных связей на Южном Кавказе.
«Кроме того, имеется в виду обсудить актуальные вопросы развития российско-армянского стратегического партнерства и союзничества, а также перспективы взаимодействия в интеграционных объединениях на евразийском пространстве», – говорится в сообщении.
Последняя встреча Пашиняна с Путиным состоялась 11 января 2021 года, после чего состоялась трехсторонняя встреча с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева. На встрече с Путиным обсуждались вопросы, связанные с полной реализацией пунктов трехстороннего заявления от 10 ноября по Карабаху.