Ադրբեջանցի զինվորակաները քարեր են նետել Կապանից Երևան շարժվող մեքենայի վրա, հայտնել է Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը, փոխանցում է ArmDaily.am-ը։
«Դեպքը տեղի է ունեցել Կապանից գնալուց՝ Դավիթ Բեկ-Շուռնուխ ճանապարհի հատվածում։ Այն հատվածում, որը որ գտնվում է ռուս սահմանապահների վերահսկողության տիրույթում։ Դիրքավորված հատվածից ադրբեջանցիները քար են նետել ճանապարհի ուղղությամբ՝ մեքենայի վրա»,-ասել է Փարսյանը։
Կապանի քաղաքապետը նշել է, որ քարը չի դիպել մեքենային, այն չի վնասվել, սակայն ուղևորները վախեցել են։ Փարսյանը նշել է, որ ռուս սահմանապահները տեղեկացվել են միջադեպի մասին, «համապատասխան գործողություններ կատարել են և ավելի զգոն են իրականացնում իրենց ծառայությունը»։
44-օրյա պատերազմից հետո նոյեմբերի 10-ի համաձայնագրով հայկական կողմը որոշ զիջումների է գնացել Արցախում, ունեցել տարածքային կորուստներ։ Զիջումներ եղել են նաև ներկայիս ՀՀ տարածքների որոշ հատվածներում՝ ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի, որով այժմյան Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերից հողակտորներ են մնացել ադրբեջանական կողմում։ Կապան-Երևան ճանապարհի մի հատվածը ևս անցնում է ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ անցած հատվածով․ այդտեղ տեղակայված են ռուս սահմանապահներ։

6 Апрель 2021 - 14:32 AMT
Азербайджанцы забросали камнями машину с армянскими номерами на дороге Капан-Ереван. Об этом сообщил мэр Капана Геворк Парсян, пишет ArmDaily.am.
По его словам, инцидент произошел 4 апреля на участке Давид Бек-Шурнух. Мэр отметил, что участок находится под контролем российской стороны.
Отмечается, что камни не попали в автомобиль. По словам Парсяна, это первый подобный инцидент на данном участке дороге. Парсян отметил, что российские пограничники были проинформированы об инциденте, «они приняли соответствующие меры и несут службу более бдительно».
Это не первый подобный случай. В конце марта азербайджанцы забросали камнями машину, перевозящую останки погибших армянских военнослужащих.
Ранее азербайджанцы забросали камнями армянские автомобили в районе села Кармир Аскеранского района Арцаха. Повредили окно одного автомобиля. Об инциденте было доложено российским миротворцам, вопрос был изучен.