Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով Սյունիքում տեղի ունեցած միջադեպին, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից քաղաքացիական մեքենայի ուղղությամբ քարեր նետելը հաստատում է անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը։
Ապրիլի 6-ի առավոտյան ժամը 4:00-5:00-ի սահմաններում Կապան – Երևան միջպետական ճանապարհի Դավիթ Բեկ-Շուռնուխ գյուղերի հատվածում տեղակայված ադրբեջանցի զինվորականները քարեր են նետել հայկական պետհամարանիշով մեքենայի ուղղությամբ:
Տեղեկությունների հրապարակումից անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանք՝ իր աշխատակազմի Սյունիքի ստորաբաժանման ներգրավմամբ: Այդ աշխատանքների շրջանակում Դավիթ Բեկ-Շուռնուխ գյուղերի միջև ճանապարհի միջադեպի հատվածի ուսումնասիրությունը հաստատել է, որ անմիջապես այդ վայրում տեղակայված են ադրբեջանական զինվորականներ:
Միջադեպի մասին տեղեկությունը ՄԻՊ-ին հաստատել է Կապանի ղեկավարը և նշել, որ մեքենան եղել է քաղաքացիական` ուղևորներով, հայաստանյան համարանիշով:
«Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն վկայում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված և միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքների համար իրական սպառնալիքի մասին: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների:
Այս միջադեպի վերաբերյալ տեղեկություններն ակնհայտորեն հիմնավորում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայեցակարգն այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքում պետք է լինի անվտանգության գոտի»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻՊ-ը հավելել է, որ Սյունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, ցուցանակներ ու դրոշներ չպետք է լինեն:
Արման Թաթոյանն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Սյունիքի մարզում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի։Նա նշել էր, որ Ադրբեջանը շարունակում է կրակոցները հայկական մի շարք գյուղերի ուղղությամբ, ուսումնասիրել են այն զինատեսակները, որոնցով առավելապես կրակում են ադրբեջանցիները: Թաթոյանն ընդգծել է, որ սահմանների որոշման գործընթացի հիմքում պետք է լինեն կարևորագույն սկզբունքներ՝ իրավունքի գերակայություն, ժողովրդավարություն և մարդու իրավունքներ:

Azerbaijani troops throwing stones at Armenian cars substantiates the Human Rights Defender's concept that a security zone should be created in Syunik to guarantee the rights of the Armenian citizens, Defender Arman Tatoyan said Tuesday, April 6.
Media reports revealed on Tuesday that between 4:00 and 5:00 in the morning, the Azerbaijani military, stationed on the section of Davit Bek-Shurnukh villages on the Kapan-Yerevan interstate highway, threw stones at a civilian car with Armenian license plates.
The Defender initiated a fact-finding mission with the participation of the Syunik division of the Defender's staff. As part of this effort, the investigation of the incident on the road between the villages of Davit Bek-Shurnukh confirmed that Azerbaijani troops were stationed at the site.
The information about the incident was confirmed to the Human Rights Defender by the head of Kapan community, noting that the car was a civilian vehicle carrying passengers and Armenian license plates.
"The Human Rights Defender of the Republic of Armenia emphasizes that what occurred clearly testifies to the real threat to the internationally recognized rights of the citizens of the Republic of Armenia enshrined in the Constitution. This, is in specific reference to people's rights to life, physical and mental health, integrity, property and other vital needs," Tatoyan said.
"The information about this incident clearly substantiates the Human Rights Defender's concept that there should be a security zone in Syunik to guarantee the rights of the RA citizens. There should be no Azerbaijani soldiers, signs or flags on the roads between the communities near the villages of the Syunik region."