Թուրքիայի աջակցությունը վայելող սիրիական ապստամբ խմբավորումները մանկահասակ մարտիկներ են հավաքագրում և ուղարկում Լիբիա և Ադրբեջան՝ Թուրքիայի դաշնակից ուժերի կողմից կռվելու համար, փոխանցում է Ahval-ը։
Նման տվյալներ է հայտնել Ֆաժր Մաալիքի անունով սիրիացի նախկին վարձկանը։ Մաալիքին 13 տարեկան է եղել, երբ անդամագրվել է Թուրքիայի հովանավորության տակ գործող «Սիրիական ազատ բանակին» (այժմ՝ «Սիրիական ազգային բանակ»)։
«Պետք է պարզ լինի, որ երբ Թուրքիան «Սիրիական ազգային բանակը» ուղարկեց Ադրբեջան (աջակցելու ադրբեջանական ուժերի հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ 2020 թ. սեպտեմբերին), նրանց մեջ նույնպես երեխաներ կային: «Սիրիական ազգային բանակում» պարզապես վարձկաններ են Թուրքիայի համար: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը մեզ ուղարկել է Լիբիա և Ադրբեջան: Երիտասարդ սերունդը, նրանք, ովքեր դեռ երեխաներ էին պատերազմի սկսվելու ժամանակ, անգրագետ են, անկիրթ և միամիտ: Կարծում եմ ՝ նրանք կմնան Թուրքիայի ստրուկը», – ասել է Մաալիքին:
Նա հայտնել է, որ Թուրքիան 2018-ին Աֆրինի գործողության համար երիտասարդ տղամարդկանցից բացի՝ սկսել է հավաքագրել նաև երեխաների։ Այդ գործողության ժամանակ Թուրքիան օդային ու ցամաքային հարվածներ էր հասցրել քրդերի կողմից վերահսկվող անկլավին։
Արցախում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին՝ օժանդակելով մարդուժով, զինտեխնիկայով։ Այդ երկիրը տարածաշրջան է բերել ահաբեկիչ-վարձկանների։

7 Апрель 2021 - 10:14 AMT
Поддерживаемые Турцией сирийские повстанческие группы вербуют детей-боевиков и отправляют их в Ливию и Азербайджан для борьбы на стороне союзников Турции. Об этом сообщил бывший наемник по имени Фажр Маалики, пишет Ahval.
Маалики было 13 лет, когда он присоединился к поддерживаемой Турцией Свободной сирийской армии (ныне Сирийской национальной армии).
«Должно быть ясно, что когда Турция отправила Сирийскую национальную армию в Азербайджан (для поддержки атаки азербайджанских войск на Нагорный Карабах в сентябре 2020 года), среди них также были дети. Сирийская национальная армия для Турции всего лишь наемник. Президент Турции (Реджеп Тайип) Эрдоган отправил нас в Ливию и Азербайджан. Молодое поколение, те, кто в начале войны были еще детьми, неграмотны, необразованны и наивны. Я думаю, они останутся рабами Турции», – рассказал бывший наемник.
Он сообщил, что помимо молодых людей Турция начала вербовать детей для операции в Африне в 2018 году. В ходе этой операции Турция нанесла удары с воздуха и с земли по контролируемому курдами анклаву.
Во время 44-дневной войны в Арцахе осенью 2020 года Турция оказала Азербайджану военную помощь, предоставив живую силу и военную технику. Турция переправила в регион наемников-террористов.