Թուրքիայի աջակցությունը վայելող սիրիական ապստամբ խմբավորումները մանկահասակ մարտիկներ են հավաքագրում և ուղարկում Լիբիա և Ադրբեջան՝ Թուրքիայի դաշնակից ուժերի կողմից կռվելու համար, փոխանցում է Ahval-ը։
Նման տվյալներ է հայտնել Ֆաժր Մաալիքի անունով սիրիացի նախկին վարձկանը։ Մաալիքին 13 տարեկան է եղել, երբ անդամագրվել է Թուրքիայի հովանավորության տակ գործող «Սիրիական ազատ բանակին» (այժմ՝ «Սիրիական ազգային բանակ»)։
«Պետք է պարզ լինի, որ երբ Թուրքիան «Սիրիական ազգային բանակը» ուղարկեց Ադրբեջան (աջակցելու ադրբեջանական ուժերի հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ 2020 թ. սեպտեմբերին), նրանց մեջ նույնպես երեխաներ կային: «Սիրիական ազգային բանակում» պարզապես վարձկաններ են Թուրքիայի համար: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը մեզ ուղարկել է Լիբիա և Ադրբեջան: Երիտասարդ սերունդը, նրանք, ովքեր դեռ երեխաներ էին պատերազմի սկսվելու ժամանակ, անգրագետ են, անկիրթ և միամիտ: Կարծում եմ ՝ նրանք կմնան Թուրքիայի ստրուկը», – ասել է Մաալիքին:
Նա հայտնել է, որ Թուրքիան 2018-ին Աֆրինի գործողության համար երիտասարդ տղամարդկանցից բացի՝ սկսել է հավաքագրել նաև երեխաների։ Այդ գործողության ժամանակ Թուրքիան օդային ու ցամաքային հարվածներ էր հասցրել քրդերի կողմից վերահսկվող անկլավին։
Արցախում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին՝ օժանդակելով մարդուժով, զինտեխնիկայով։ Այդ երկիրը տարածաշրջան է բերել ահաբեկիչ-վարձկանների։

Turkey sent child fighters to Azerbaijan when it recruited Syrian mercenaries to fight against the Armenians of Nagorno-Karabakh (Artsakh) in fall 2020, pro-Kurdish Mezopotamya news agency reported on Tuesday, April 6, citing a former mercenary.
Ex-mercenary, who goes by the name Fajr Maaliki, told the agency that he was 13-years-old when he first joined the Free Syrian Army (FSA), the Turkey-backed umbrella organization of rebel groups now known as the Syrian National Army (SNA), Ahval says.
“As Turkey started recruiting more men to fill these Syrian National Army (SNA) factions for their Afrin operation, they also began recruiting more children, too,” Maaliki said. “And that continues to this day. There are so many children among the SNA factions now. "
“It should be clear that when Turkey sent SNA to Azerbaijan [to support Azerbaijani forces in their attack on Nagorno-Karabakh in September 2020], there were children among them, as well”, Maaliki said.
“The Syrian National Army are just mercenaries for Turkey. Turkish president Recep Tayyip Erdoğan has sent us to Libya, to Azerbaijan. The young generation, those who were babies when the war started, are illiterate, uneducated, and naive. I think they will remain slaves to Turkey”, Maaliki said.