Գերմանիան մտադիր է բանակցել կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի գնման շուրջ, սակայն վերջնական որոշումը կախված կլինի նրանից, թե արդյոք ՌԴ-ն պատվաստանյութի մասին տեղեկությունները կներկայացնի եվրոպական կանոնակարգողին։ Այդ մասին տեղեկացրել է Reuters-ը՝ իր աղբյուրներին հղումով։
Ապրիլի 7-ին Եվրահանձնաժողովը հայտնել է ԵՄ անդամ երկրների առողջապահության նախարարներին, որ մտադիր չէ նախնական բանակցություններ վարել Ռուսաստանի հետ «Սպուտնիկ V»-ի դեղաչափերի գնման շուրջ, ինչպես արել է նախկինում՝ պատվաստանյութերի այլ արտադրողների դեպքում, գրում է ՌԲԿ-ն։
Ուստի Գերմանիայի առողջապահության նախարար Յենս Շպանը հայտարարել է, որ Բեռլինն ինքը նախնական բանակցություններ կսկսի Մոսկվայի հետ։ Առաջին հերթին երկրին հետաքրքրում է, թե ինչ ծավալով և երբ կկարողանա Ռուսաստանը մատակարարել պատվաստանյութը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը խոստացել է լուծել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի անհրաժեշտ առաքումների հարցը։ Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ-ին ավելի քան 1 մլն դեղաչափ է հարկավոր։ Ապրիլի 8-ին ՀՀ-ն ստացել է պատվաստանյութի 15,000 դեղաչափ:

8 Апрель 2021 - 10:23 AMT
Германия готова начать переговоры с Россией о поставках вакцины «Спутник V», однако финальное решение о закупках будет зависеть от того, предоставит ли Россия данные о препарате европейскому регулятору, сообщил Reuters со ссылкой на источник.
7 апреля Еврокомиссия сообщила министрам здравоохранения стран ЕС, что она не планирует начать предварительные переговоры с Россией о покупке доз «Спутника V», как она ранее делала в отношении других производителей вакцин, пишет агентство, пишет РБК.
Поэтому министр здравоохранения Германии Йенс Шпан заявил на виртуальной конференции, что Берлин сам начнет предварительные переговоры с Москвой. В первую очередь страну интересует, в каких объемах и когда Россия может поставить препарат, уточнил собеседник издания.
При этом он подчеркнул, что Германия будет закупать российскую вакцину только после одобрения Европейского агентства лекарственных средств (ЕМА) и для этого крайне важно, чтобы Россия предоставила необходимые данные.
Германия уже проявляла интерес к российскому препарату. В середине марта канцлер Ангела Меркель допускала, что государство может самостоятельно закупить «Спутник V», если Евросоюз после одобрения ЕМА не будет делать это централизованно.