Ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի 15,000 դեղաչափից բաղկացած առաջին խմբաքանակը բերվել է Հայաստան, հայտնել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան խորհրդական Պավել Կուրոչկինը:
«Այսօր մենք «Զվարթնոց» օդանավակայանում ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի ղեկավարության հետ դիմավորեցինք «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը, որը ձեռք է բերել հայկական կողմը։ Պատվաստանյութի 15,000 չափաբաժինը կուղղվի ռիսկի գոտում գտնվող խմբերի պատվաստմանը», – ասել է Կուրոչկինը։
Դիվանագետի խոսքով՝ սա այն լայնածավալ աջակցության շարունակությունն է, որը Ռուսաստանը ցուցաբերում է Հայաստանին համավարակի դեմ պայքարում։
Ապրիլի 7-ին առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում նախորդ շաբաթ ստացված AstraZeneca ընկերության պատվաստանյութը դեռ մաքսազերծման և բաշխման փուլում է, առաջիկայում ՀՀ-ն կստանա նաև ռուսական «Սպուտնիկ V»-ի նոր խմբաքանակ։ Ավելի վաղ Ռուսաստանի նվիրած «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութերով պատվաստվել էր 600 հոգի:

8 Апрель 2021 - 08:02 AMT
В Армению доставлена первая партия российской вакцины от Covid-19 «Спутник V». Об этом сообщается на странице «Россотрудничество в Ереване» в Facebook.
Речь идет о 15,000 доз вакцины.
Встречали первую партию приобретенной вакцины советник посольства России в Армении Павел Курочкин и генеральный директор Национального центра контроля и профилактики заболеваний Минздрава Артавазд Ванян. Также присутствовал представитель Россотрудничества в Ереване Андраник Арзуманян.
«Вакцинирован будет в первую очередь слой населения, находящийся в зоне риска. Я хотел бы отметить, что это продолжение той широкомасштабной поддержки, оказываемой РА со стороны в борьбе с пандемией коронавируса. Наиболее яркий пример нашего союзнического взаимодействия и братского отношения между нашими народами», – отметил Павел Курочкин.
Ранее президент России Владимир Путин пообещал премьеру Армении Николу Пашиняну решить вопрос с необходимыми поставками вакцин от коронавируса в Армению, но не в ущерб россиянам. На переговорах в Кремле Пашинян заявил, что Армения рассчитывает на дальнейшие поставки российской вакцины, поскольку та доказала свою эффективность, и отметил, что страна нуждается в более чем 1 млн доз.